Borçka’da kayşa riski zımnında bazı evler boşaltıldı

Borçka’da toprak kayması riski zımnında bazen evler boşaltıldı

ARTVİN – Artvin’de kısık kar yağışı sonrası canlı olan sağanak yağmur heyelanlara bozukluk oldu. Borçka ilçesinde göçü riski bulunan 2 apartman ve 2 bağımsız familya boşaltma edildi.

Artvin’bile enerjik olan kar yağışı sonrası aralıklarla devam eden sağanak yağmur, heyelanları birlikte getirdi. Kentin tıpkı çok noktasında heyelanlar meydana geldi, yamaçtan kopan yer ve kayaç parçaları hayatı damarı bozuk etkiledi. Borçka ilçesi Gündoğdu Mahallesi’nde canlı olan baran sonrası toprak kayması riski gerekçesiyle iki apartman ve iki bağımsız milletvekili evde yaşayan 34 eş evlerinden tahliye edildi.

Konuyla ilgilendiren açıklama fail Borçka Kaymakamı Melik Contarlı “İlçemiz Gündoğdu Mahallesi’nde toprak kayması riski gerekçesiyle, 2 apartman ve iki özgür evde diri vatandaşlarımız hazırlık gayeli tahliye ettik.

Bazı vatandaşlarımız akrabalarına gitti, kafasız kalanları ise kaymakamlığımız tarafından farklı yerlere konaklamalarını sağladık. İl AFAD Müdürlüğümüzden görevlileri eşliğinde bölgede degaje çaplı düzentileme yaptık. Yapılan çalışmada evlerin üzerinde mevcut kaya kütlesinin cereyan etmediğini tayin ettik. Bunun haricinde gene üstelik tedarik adına birkaç dönem daha takipte kalınacak. Daha sonradan duruma bakarak oturulabilir yada oturulamaz şeklinde rapor verilecek” ifadelerini kullandı.

Evleri boşaltma edilen ilçe sakinlerinden İlker Yılmaztürk, yaptığı açıklamada “Evimizin arkasında şita mevsiminde akarsu çıkıyor bura heyelanlı alan, buraya temelli yahut bambaşka aynı çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

Share: