Bulgaristan’a dış satım doruk yaptı

Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatı, orak ayı ayında 483 milyon 279 bin dolarla tam zamanların sunma faziletkâr mahiye rakamına ulaştı.

Türk ihracatçıları, bire bir süredir müstevli ve jeopolitik gelişmelerden kaynaklanan endişeleri elde etmek ve pazarı çeşitlendirmek üzere alternatif pazarlara şişman önem veriyor. Dünyanın ciharıyek yanına gerçekleştirilen ticaret heyetleri ve arsıulusal fuarlara paydaşlık başta başlamak amacıyla bu icraat de alternatif pazarlarda ihracat rekorlarıyla meyvelerini veriyor.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere bakarak, firmaların ihracatta izledikleri bu etkili stratejilerle Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatı, 483 milyon 279 bin dolarla tamam zamanların arz faziletli maaş rakamına ulaştı.

Böylece Türkiye’nin Bulgaristan’a yaptığı dış satım orak ayı ayında sabık yılın bir dönemine bakarak yüzdelik 82,5 arttı. Bulgaristan’ın Türkiye’nin gerçekleştirdiği aut satımdaki payı dahi yüzde 2,6 oldu.

Bulgaristan, orak ayı ayında Türkiye’nin arz çok dış satım yaptığı onuncu büyüklük oldu.

Uran ve madencilik ürünleri öne artık

Bulgaristan’a sunu çok dış satımı 226 milyon 165 bin dolarla kimyasal maddeler ve mamulleri sektörü gerçekleştirdi.

Kimyevi maddeler ve mamullerini, 47 milyon 768 bin dolarla polat, 37 milyon 280 bin dolarla çıpa ve çıpa dışı metaller, 34 milyon 978 bin dolarla madencilik ürünleri, 28 milyon 72 bin dolarla hayatiyet ve elektronik sektörleri izledi.

Ülkeye bildirme birkaç dış satım işleyen sektörler ise 54 bin dolarla sefine yat ve hizmetleri, 57 bin dolarla ziynet bitkileri ve mamulleri, 60 bin dolarla kuru yemiş ve mamulleri, 121 bin dolarla esrar, 142 bin dolarla özge sanayi ürünleri oldu. İklimlendirme sanayii da orak ayı ayında ülkeye 10 milyon 913 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

İhracat artışında birlikte kimyevi maddeler ve mamulleri başı çekti

Bulgaristan’a ayar bazında ihracat artışında üstelik kimyasal maddeler ve mamulleri başı çekti. Kimyasal maddeler ve mamullerinin aut satımı ülkeye 187 milyon 490 bin dolar arttı.

Bu sektörün arkası sıra Bulgaristan’a madencilik ürünleri 23 milyon 782 bin dolar, çelik sektörü 8 milyon 706 bin dolar, canlılık ve elektronik sektörü 8 milyon 438 bin dolar, iklimlendirme sanayii 2 milyon 875 bin dolar ihracat artışı kaydetti.

Bulgaristan’a bildirme çok Ankaralı şirketler ihracat yaptı

Temmuz ayında Bulgaristan’a yer fazla Ankaralı şirketler dış satım yaptı.

Bu dönemde ülkeye Ankara’dan 207 milyon 698 bin dolar tutarında dış satım yapıldı.

Bulgaristan’a İstanbul’dan 144 milyon 751 bin dolar, Kocaeli’nden 24 milyon 797 bin dolar, İzmir’den 11 milyon 413 bin dolar, Bursa’dan 11 milyon 294 bin dolar tutarında ihracat gerçekleşti.

Bulgaristan’üstelik laboratuvar krizi: TIR’lar 3 gündür beklemede

 

Türkiye’den Bulgaristan vatandaşlarına ara sınav muafiyeti!

 

Share: