Bursa, Arsıulusal Türk Kültürü TeşkilatıKültür Bakanları 39. Daimi Konseyi’ne sülale sahipliği yaptı

Bursa, Arsıulusal Türk Kültürü TeşkilatıKültür Bakanları 39. Daimi Konseyi’hangi aile sahipliği yaptı

BURSA – Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Firez Bakanları 39. Daimi Konseyi’hangi karı sahipliği yaptı. Tıpkısı yıldır Türk’ün hars sancağını Bursa’üstelik başarıyla dalgalandırdıklarını tamlayan Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş, “Tıpkısı kutup yıldızı gibi, heves coğrafyamızın uzandığı gelişigüzel yerde parıldamaya bitmeme edecek, avangart ve emsal site özelliğimizden ödün vermeyeceğiz” dedi.

TÜRKSOY Firez Bakanları Daimi Konseyi 38. Zaman Toplantısı’nda Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını kayran Bursa, unvanı Azerbaycan’ın Şuşa kentine devredeceği Konseyin 39. Aktarılma Toplantısı’na aile sahipliği yaptı. Atatürk Kurultay ve Hars Merkezi’nde başlayan Daimi Konseye, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Ekin, Vukuf, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Ekin Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başvekil Yardımcısı, Turizm, Hars, Toyluk ve Kasaba Bakanı Fikri Ataoğlu, Kazakistan Firez ve Spor Bakanlığı Ekin Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Türk Devletleri Saylav Asamblesi Genel Sekreteri Mehmet Ülker Er, Arsıulusal Türk Akademisi Başkanvekili Gereksiz Mecidli, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, AK Fırka Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile TÜRKSOY üyesi ülkelerin heyetleri katıldı.

Bursa, sancağı gereğince taşıdı

Konseyin açılışında konuşan Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türk Dünyası Firez Başkenti projesinin bu yıl birlikte hedefine ulaştığını belirterek, “Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması, kentlerin kültürel aynı ayraç değeri kazanmasını sağlıyor. Bu çerçevede 2013 yılında Eskişehir’birlikte, 2018’da Kastamonu’üstelik sülale sahipliği yaptığımız Türk halkları kültür şöleninin sonuncusunu Bursa’da aynı kat henüz gururla hayata geçirdik. Dünyanın ciharıyek yanından mevrut artist, öğretim üyesi ve entelektüeller kültürel etkileşim ve tecrübe paylaşımında bulundu. Memnuniyetle tabir ediyorum kim domestik yönetimlerimizin ve Bakanlığımızın işbirliği ve siz değerli kardeşlerimizin katılımı ile Türk Dünyası Ekin Başkenti projesi bu sene üstelik hedefine ulaşmıştır. Medeniyetler şehri ve Osmanlı’nın başkenti Bursa, mucibince taşıdığı ‘Türk Dünyası Ekin Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan kültür ve sanatının yeryüzü yetişkin merkezlerinden Şuşa şehrine devredecektir. Şuşa zengin tarihiyle, Azerbaycan halkının geleneklerinin sembolü niteliğindedir. Türk dünyasının işgalden kurtarılan bu bayrı hars beşiği, baştan diriltilecek ve dünyayı kendine hayran bırakacaktır” dedi.

Cihan devletinin doğduğu topraklar

Bursa Büyükşehir belediye başkanı Alinur Lüle Taşı da firez başkentliği unvanını Özbekistan’ın Hiva kentinden Bursa’ya devredilmesinin peşi sıra 1 yıl geçtiğini ve yol sırasının imdi Azerbaycan’ın Şuşa kentine geldiğini söyledi. Bursa’nın, bu coğrafyanın gördüğü arz büyük medeniyetin temellerinin atıldığı bayrı aynı şehir olduğunun altını çizen Başkan Aktaş, “Bu topraklar bire bir dünya devletinin doğduğu topraklardır. Asya’dan, Ortadoğu’dan başlayıp, Avrupa’nın derinliklerine büyüklüğünde uzanan o makro rüyanın gerçeğe dönüştüğü, kilidinin açıldığı kayran Bursa’dır. 2022 yılı Türk Dünyası Başkenti Bursa yerine; bugüne büyüklüğünde bakanlığımız, valiliğimiz, TÜRKSOY ve kent dinamiklerimiz ile birlikte hem Bursa’mızda hem mikro içi ve yurtdışında panelden sempozyuma, ön gösterim konserlerinden lansman günlerine ve arsıulusal fuarlara varıncaya kadar bir nice düzenleme ve etkinlikte Bursa’mızı anlattık, değerlerimizi tanıttık. Türk dünyası şaheserleri konseri, nevruz kutlamaları, Türk dünyası temalı anadan görme halk sanatları festivali, Uluslararası evcil yönetimler konferansı, ‘Tuna’dan Orhun’a harir yolu rallisi, Iştiyak coğrafyamızın sesi Mevlid-i Şerif programı, Manas haftası etkinlikleri, Türkiye’birlikte ve dünyada Türkçenin öğretimi çalıştayı, ‘Orhun’dan Orhan Gazi’ye’ arkeolojik gezi etkinliği, Türk dünyasında karı ve moda arsıulusal sempozyumu ve Korkut Ağababa Türk Dünyası Film Festivali kadar etkinliklerimiz öne çıkan etkinliklerden yalnız birkaçı. Sene boyunca düzenlediğimiz millî ve arsıulusal etkinliklerle, şehrimizi Türk dünyasının kalbi yaptık” diyerek konuştu.

Türk dünyasının demirkazık

Yaptıkları etkinliklerle Türkiye’ye ve Türk dünyasına şanlı katkılar sunduklarını tabir fail Komutan Aktaş, “Tabii ki Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız nedeniyle yaşadığımız cümbüş burada bitmiyor. Tığ üstlenmiş olduğumuz sorumluluğun farkındayız. Ayrımsız kutup yıldızı kabilinden, arzu coğrafyamızın uzandığı değme yerde parıldamaya bitmeme edecek, avangart ve örnek kent özelliğimizden ivaz vermeyeceğiz. 2021 yılı Ekim ayında Hiva’dan aldığımız sancağı Azerbaycan’ın Şuşa kentine devrediyoruz. Ego inanıyorum kim, bundan sonra Türk Dünyası Firez Başkenti unvanı alacak olan bütün şehirlerimiz, bu kutlu görevi uyarınca namına getirecek, dünyanın değme yanındaki kardeşlerimizin sesi soluğu olmaya, geleneğimizi kültürümüzü yarınlara taşımaya bitmeme edecektir” dedi.

Başbuğ Magnezit, antrparantez firez başkentleri arasındaki ilişkilerin sürdürülebilir tıpkısı dalan dönüştürülebilmesi ve bunun bile kurumsal bire bir yapı altında yürütülebilmesinin sağlaması amacıyla “Türk Dünyası Ekin Başkentleri Birliği” kurulmasını dahi Konsey’e öneri etti.

TÜRKSOY Umumi Sekreteri Melik Raev birlikte teşkilatın 30 yıllık geçmişiyle Türk kültürünün gelişimi, aktarılması ve tanıtılmasına direkt ulama sunduğunu söyledi. TÜRKSOY’un Türk dilini mütekellim halklar arasında değerli bire bir güreşçi köprüsü olduğunu dile getiren Raev, sorumluluklarını hesabına ifham etmek amacıyla canla başla çalıştıklarını kaydetti.

Gönlümüz bereketli

Bursa Valisi Yakup Canbolat de Bursa’ya TÜRKSOY eliyle verilen vazifenin hangi kadar şanlı ve nadir olduğunun her antlaşma bilincinde olduklarını kaydetti. Canbolat, “Bu anca bir vazifeydi ti koskoca Türk dünyasının temsilciliğini yapacaktık. Bu unvanı gerçekten mandepsi ettiğimize inanıyoruz. Bize güvenen Bakanlığımızın güvenine sonuna kadar sahip çıktık. Geriye dönüp baktığımızda ‘keşke’ diyeceğimiz bir hususa rastlamadığımız üzere Bursa yerine gönlümüz ferah. Parçalanmamış etkinliklerimiz koskoca Türk dünyasının birliğine, beraberliğine katkı sunacak nitelikteydi. Icap konukların ağırlanmasında, lüzumlu etkinliklerde gerekse birlikte gayretimizde aynı kusurumuz olmamıştır inşallah” dedi.

Toplantıda alay alan misafir ülkelerin bakanları de yaptıkları konuşmalarda Türk firez ve geleneğinin ati kuşaklara aktarılması amacıyla bağlantı ve beraberliğin önemine aksan yaptı.

Konseyin küşat toplantısının arkası sıra Icra Vekili Mehmet Nuri Ersoy ve konuk talih bakanları Azerbaycan Şuşa mevzulu sergi gezdi.

Share: