Bursa, Hatay amacıyla seferber

İçişleri Bakanlığı eliyle depremin geçmiş haftasında Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde görevlendirilen Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Patal, demincek dahi büyük yıkımın yaşandığı Hatay’de görevlendirildi. Bursa Büyükşehir’in önceliği, gelen yardımların dağıtımı, gezmen tuvaletlerin kurulumu ve bakımı ile otağ site ve taşımalık kentler kurulması olacak.

Türkiye’yi yasa boğan depremin arkası sıra İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Bursa Valisi Yakup Canbolat ile birlikte Gaziantep’te görevlendirilen ve tıpkısı hafta süresince İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde yaraların sarılması adına şeb-sıra demeden çaba harcama fail Büyükşehir Şehremini Alinur Eskişehir Taşı, Hatay’daki mesaisine hızlı başladı. Bursa, yıkımın yaşandığı Hatay’de Konya, Kocaeli ve Denizli’nin ardından görevlendirilen dördüncü Büyükşehir oldu. Nurdağı ve İslahiye’üstelik hayatın normalleşmesine namına kocaman icraat yaptıklarını tabir fail Başbuğ Patal, demin birlikte depremden en fazla etkilenen Hatay’bile görevlendirildiğini kaydetti. Hatay’ın hat Antakya ve Defne ilçelerinin depremden haddinden fazla ciddi etkilendiğini dile getiren Komutan Aktaş, “Gaziantep’te görevini mütemmim ekiplerimizi AFAD merkezinden aldığımız izinle buraya çektik. Burada şantiye alanı oluşturduk. Bursa’dan mevrut ilave ekiplerimiz da var” dedi.

3 anne fariza

Hatay’da Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne 3 temel görev verildiğini dile getiren Başkan Aktaş, gelen yardımların Expo deposunda toplanması ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasından kendilerinin sorumlu olduğunu tabir etti. Bunun birlikte ikinci görevlerinin de gezgin tuvaletlerin kurulumu olduğunu açıklanan Başkan Aktaş, “Gezmen tuvaletlerin kurulumunu ve rutin bakımlarını yapacağız. Format nüfusunun 540-550 bin olduğunu ve girilebilen tek üstelik ev olmadığını düşündüğümüzde, tuvaletlerin güç kullanımı olacak. Bu nedenle eğlenceli bakımları yapılmalı. Üçüncü anne görevimiz dahi deri kentler, konteyner kentler oluşturulması. Bununla ilgilendiren altyapının yapılması, zeminin sıkılaştırılması ve düzenlenmesi ile mevrut çadırların konuşlandırılması Bu vesileyle Bursalı hemşerilerimize şunu nakletmek istiyorum. Alelhusus taşımalık ve çadır üzerine yardımlarıyla, bağışlarıyla yüklenmek isteyenler varsa, bizimle irtibata geçebilir” diye niteleyerek konuştu.

Hatay’üstelik 69 belediye var

Hatay’da aynı taraftan arama istirdat çalışmaları devam ederken değişik taraftan yaraların sarılması namına da coşkun ayrımsız mücahede olduğunu kaydeden Başbuğ Magnezit, “Konya Büyükşehir önceki çağ görevlendirildi. Süratle akabinde 2. dönme Kocaeli Büyükşehir geldi. 3. periyot Denizli Büyükşehir geldi. Her belediyemizin farklı görevi var. Şu dakika Bursa ile alay malay 4’ü Büyükşehir, AK Partili 69 parça şehremini bizzat burada sahada. ‘Şehri gene ayağa kaldırabilir miyiz?’ diye, şişman benzeri heyecanla çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızdan, bakanlarımızdan aldığımız talimatla, beher köşeye bakım çarpmak namına, temas alanda çalışıyoruz. İskenderun’da tıpkısı ekibimiz var şu zaman. Bütün donanımlı araçlarla bu arada 12 kişilik ekibimiz, otağ kentlerin altyapı akarsu ve şebeke bağlantılarını yapıyor. Büyükşehir, BUSKİ, ilçe belediyelerimiz burada konuşlandık ve hayatı normalleştirmek namına gayretle çalışıyoruz. Yeniden iri önceki olsun. Ölenlere rahmet olsun, başımız iyi olsun” şeklinde konuştu.

Çerge, konteyner, soba

Türkiye’nin dört bir yanından yapılan yardımlarla ilgilendiren birlikte konuşan Komutan Patal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sonuç kendisine şurası tabir edeyim. Fuzuli malzemeler maatteessüf hüsran oluyor. O yüzden dahi nedir mehabetli gerekseme? Deri, konteyner, soba, battaniye, karı, eş ve çocuk bağırsak çamaşırı Özellikle bu 5-6 kalemin burada evleviyet olduğunu, gayrı konularla ait devletimizin birlikte destekleriyle rastgele ihtiyacın olmadığını özellikle izah etmek istiyorum. Müzaheret yapan, destek veren herkese çokça teşekkürname ediyorum. Yani bire bir çadıra gücünüz yeter, iki çadıra gücünüz yeter, ayrımsız konteynere gücünüz kâfi. Bu manada destek olun. Çünkü majör olan, insanları hoşur başlarını sokabilecekleri ayrımsız yere yerleştirmek.” – BURSA

Share: