Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na dahil oldu

Sanat ve umum sanatları dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Zıkkım üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na birlikte karışma edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, özellikle tarihi ve kültürel mirası atılmak için tüm değerleriyle Bursa’yı dünya vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına tıpkısı yenisini daha ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Hükümdar Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Acun Mirası Listesi’ne giren şehir, sabık sene da fayans ve Bursa ipeğinin yöre planda olduğu “zanaat ve ahali sanatları” dalında UNESCO Doğurucu Şehirler Ağı’na dahil olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında özellikle uluslararası örgütlenmeler süresince düzlük alan Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa demincek dahi UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na (GNLC) örgen oldu. 2013 yılında oluşturulan, unsur şehirler ortada düet öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, acun şehirlerindeki sahn boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Toptan Zehir’na akıbet genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat birlikte karışma edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den ayrıca Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir vadi alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde mevcut UNESCO Avlu Boyu Öğrenme Enstitüsü yoluyla hesaplı Öğrenen Şehirler Küresel Zıkkım programına karışma olan Bursa, farklı şehirlerle bilgi paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla bildirişim zarfında olacak.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini acun vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı süresince olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı üzere uluslararası organizasyonlarda düzlük almaya gayret ettiklerini anlatan Magnezit, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Padişah Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz yıl Yaratıcı Şehirler Ağı üyeliğini ekledik. Akıbet yerine yaptığımız çalışmalarla bile UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Zıkkım’na dahil olduk. Bu sayede birliğe unsur 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli münasebat kurularak, hayat boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zehir üyelik sürecinde düzentileme veren, katkıda mevcut herkese teşekkürname ediyor, üyeliğimizin hayırlara şalter olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz de Aktaş’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini kutlama etti.

Share: