Bursa ve kasaba illerde 19 Ilkgüz Gaziler Haset törenlerle kutlandı

Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Mihraplı Şehitler Anıtı’nda planlı törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Şehremini Alinur Lüle Taşı, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ile gazi ve şehit yakınları katıldı.

Törende, anıta çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mudanya İskele Meydanı’nda mevcut Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene ise Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, Belediye Reisi Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Kurnaz Komutanı Ercan Yavuz, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona ermiş törene, Vali Erol Ayyıldız, Muharip Albeni Kuvveti Komutanı Orgeneral Vuzuh Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Hasan Ünal, MHP Eskişehir Mebus Kip Nurullah Azmak, alım amirleri, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler katılım etti.

Bilecik

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Eksiksizlik Kızılkaya, Şehremaneti Başkan Vekili Ferişte Mızrak Subaşı ve Bilecik Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hüsnü Orion, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra konuşan dernek başkanı Hüsnü Orion, 19 Eylül’ün, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların yurt olmasında devletin bekası uğruna canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı bir zaman olduğunu söyledi.

Törene DÜRÜST Tümen Bilecik Milletvekili Mevsuk Yalaka, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Fen, Bilecik Açıkgöz Eğitim Komutanı Sancak Misyon Ertekin, İl Güven Müdürü Ertuğrul Namal, İl Güllabi Komutanı Mümessil Albay Utkulu Sandal, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, bazı çalım müdürleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve martir yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya

Zafer Meydanı’nda planlı törende Vali Ulvi Polat, Çekicilik Leşker Terbiye Sancak ve Garnizon Komutanı Hava Piyon Tugay Necati Zaman, Belediye Reisi Bilici Işık ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kütahya Şube Başkanı Şaban Başoğul, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde Çanakkale Valisi İlhami Eskişehir Taşı, Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Ardından ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Ofis Başkanı Ahmet Doğan, şehit ve gazi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

15 Orak Ayı Demokratlık ve Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Binbaşı Mehmet Meşe ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Idarehane Başkanı Özcan İla, günün meal ve önemine dayalı konuşma yaptı.

Tören, Şehit Ahmet Ince Ortaokulu öğrencisi Zeynep Faika Fen’un okuduğu şiirin ardından sonuç buldu.

Törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Garnizon Komutanı Deniz Albay Kavga Topuz, Uray Başbuğ Vekili Mustafa Ürkek, alım müdürleri ve gaziler katılma etti.

Share: