‘Büyük Taarruz’ alanında 100 almanak miğfer ve mermiler bulundu

AFYONKARAHİSAR’ın 100 sene evvel işgalden kurtarılması üzere başlatılan Büyük Taarruz’un yaşandığı bölgede, kayran kılavuzluğu yapan Hasan Özpınar, bir müddet önce, Yunan askerlerine ait olduğu tamlanan tolga ve haddinden fazla sayıda mermi buldu.

Araştırmalarında elde ettiği foto ve belgelerle Büyük Taarruz ile ilgilendiren kitaplar kaleme kayran Hasan Özpınar, engelleme altındaki Afyonkarahisar’de Türk Askeri’nin Yunanlara karşı Kocatepe, Beytepe, Belentepe, Kalecik Sivrisi, Tınaztepe ve Çiğiltepe’de verdiği mücadeleden 100 yıl sonraları ortaya sâdır miğferi ve mermileri anlattı. Özpınar, arazideki araştırmalarında Yunanlara ilişkin tolga, mermi ve çok sayıda eşyaya halen rastlanabildiğini belirterek şöyle konuştu:

“30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yılının yaşandığı bugünlerde biz üstelik esasen o döneme dayalı koleksiyonumuzda mevcut heybetli aynı eserimizi teşhir etmek istedik. 100 sene önce Afyonkarahisar Kocatepe’bile başlayan Nazik Tecavüz sonrası 27 Ağustos’ta şehrimiz düşman işgalinden kurtarıldı. Kalecik Sivrisi, Beytepe, Belentepe, Tınaztepe ve Çiğiltepe hatlarında çokça nazik mücadeleler verildi. Bu mücadeleler neticesinde ölen Palikarya askerleri oldu. Bizim da yıllardır bu konuda araştırmalarımız devam ediyor. Araziyi gezerken gördüğümüz eroin parçası dikkatimizi çekti. Toprağın içerisinde suratsız dönmüş ve içine arazi meşbu Yunan askeri miğferi olduğunu gördük.”100 YILDIR PATLAMAMIŞ MERMİ

Geçen süreçte miğferde kar, yağmur üzere natürel nedenlerin deformasyona sebep olduğunu dile getiren Özpınar, “Kurtarabildiğimiz kadarıyla müdafaa ettik. Tolga 1910’lu yıllardan itibaren Yunan ordusunda kullanıyor. Dolay kısmında koşa çivi kartal, salip kabartmasıyla o dönemin kraliyet ve ordusuna ilgilendiren arma olduğunu görüyoruz. O dönme Palikarya askerlerinin kâffesi bu miğferi kullanmıyor. Yalnız özel birlikler kullanıyor. Arazide Palikarya askeri mermilerine de rastlamak mümkün. Türlü kalibrelerde onlarca patlamış, patlamamış mermiyi bürümek olabilir. Bunlar üstelik koleksiyonumuzda yerini aldı” dedi.Share: