Çanakkale’de bulunan Şüheda Abidesi Tören Alanı’ndaki “Yurt ve Milli Mücadele Abide Rölyefi” restore ediliyor

Çanakkale’dahi Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Hisarlık Tepe üstünde düzlük kayran Şehitler Abidesi’nin merasim alanında bulunan “Yurt ve Milli Uğraş Anıt Rölyefi” restore ediliyor.

Şehitler Abidesi’nin tören alanında 2004 yılında yapılan 45 metre uzunluğunda, 3,5 metre yüksekliğinde dünyanın en şişman rölyeflerinden olan “Yurt ve Milli Mücadele Anıt Rölyefi” zaman zarfında yıprandı.

Tarihi Düzlük Başkanlığınca rölyefteki bozulmaların giderilmesi ve geçmiş yapıldığı dönemden itibaren kâh tarihi yanlışların düzeltilmesi amacıyla restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Zeytinburnu Belediyesi’nin bindi verdiği yenileme çalışmaları kapsamında rölyefte vadi düzlük Mustafa Kemal Atatürk heykeli bronz malzemeden yine yapılacak, duvar kısmında düzlük alan ve Milli Uğraş’yi anlatan rölyef ise yenilenecek.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, rölyefin tedricen yıprandığını ve başkanlık adına yenileme kararı aldıklarını söyledi.

Yenileme ve yenileme sürecine başladıklarını anlatan Kaşdemir şunları kaydetti:

“18 Mart 2023 tarihinde, Cumhuriyetimizin 100. yılındaki 18 Mart törenlerine kadar restorasyon sürecini cingöz olmayı ümit ediyorum. Bu kabartma basit dünyanın sunu nazik rölyeflerinden ayrımsız tanesi. 45 metre uzunluğunda ve 3,5 metre yüksekliğinde bire bir kabartma. Tığ bu rölyefi daha etraflı dayanabilecek, akva tıpkı malzemeyle tıpkısı şekilde, aslına sınırlı kalarak baştan yenileyeceğiz, restore edeceğiz. Burada elan mefret aynı konuda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birlikte heykelini bronzdan yapacağız. Bire Bir elan burada çok ayrıntılı yıllar yenilemeye gerekseme duyulmayacak. Şüheda Abidesi’ndeki tören alanındaki o rölyef aslına akıllıca adına ve aynı şekilde, kuvvetli namına baştan yapılacak. 18 Mart 2023 tarihinde yetiştirilerek, törenlere hazır kuzuluk gelmiş olacak.” dedi.

İsmail Kaşdemir, Tarihi Alan’da başkanlıklarınca hep makro yapıları elden geçirdiklerini hatırlatarak, “Aslına, dokusuna tutkun kalarak, gene yeniliyoruz. İnşallah burada Tarihi Kayran’daki bütün bize birey olan yapıları, anıtları tabyaları, kaleleri rehabilite ederek, aslına ve dokusuna dokunmadan, orijinalliğini bozmadan yenileyip, ziyarete akla yatkın ağıl getireceğiz.” diye konuştu.Share: