ÇANKIRI VE DELİCE TUZLARININ SAFLIKLARINA İLİŞKİN MAKALE ULUSLARARASI DERGİDE YAYIMLANDI

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun’un, Çankırı ve Kırıkkale’nin Delice ilçesinde çıkarılan kayaç tuzları ile ilişik bilimsel makalesi, uluslararası saygınlığı kâin ‘Food Additives and Contaminants’ dergisinde yayımlandı. Doç. Dr. Ercoşkun, Yaptığımız çalışmalarda gördük ki Çankırı kayaç tuzu ve Atmaca tuzu dünya çapındaki bildirme bozulmamış tuzlardan birisi. Bu gerçeği, bu makaleyle tanıt etmiş olduk dedi. Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Türkiye’dahi saf tuzlarla ilgili çalışmalarını ‘Impurities Of Natural Salts Of The Earth’ (Dünyanın Saf Tuzlarının Safsızlıkları) antetli makalesinde topladı. Ercoşkun; parafin, siyah ve gülgûn Himalaya, Kalodawa, Wieliczka, Guarende, Maldon, yağız, yeşil ve kırmızı Işsiz, Algarve, Maras, Margherite di Savio tuzlarına ilaveten Çankırı, Sapan, İzmir ve Nahçıvan tuzlarının da olduğu 18 değişik tabii sodyum klorür örneğindeki mineral, sakil mızrap ve mikroplastik içeriklerini araştırdı. Araştırma sonucunda bazen tuzlarda mikroplastik, bahir tuzlarında bunaltıcı mızrap ve mikroplastik üzere dokuncalı maddelere ulaşılırken; Çankırı’birlikte bulunan tuz mağarası ve Kırıkkale Delice’deki sodyum klorür madeninden alınan örneklerde değme zararlı madde saptanmadı. Doç. Dr. Ercoşkun’un tamamladığı makale, uluslararası saygınlığı kâin ‘Food Additives and Contaminants’ dergisinde yayımlandı.

‘ÇANKIRI VE DELİCE TUZUNUN SAFLIĞINI İSPAT ETTİK’

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, çalışmalarına binaen Çankırı kayaç tuzunun, dünya genelinde çıkarılan ve kullanılan tuzlar arasında genişlik temiz olanı olduğunu söyledi. Çankırı sodyum klorür mağarasından elde edilen kayaç tuzunun kirlenmeden kaldığı, içerisinde kurşun, cıva, zırnık kabil hiçbir sakil mızrap bulunmadığını söyleyen Doç. Dr. Ercoşkun, Tuz, Çankırı üzere genişlik kebir dirimsel kaynaklarından biri olmasının yanı sıra yörenin kültürüne, sanatına, ekonomisine yan vermiştir. Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde bu coğrafyanın değerlerini araştırıp, bunların esas değerlerini ve önemlerini ortaya çıkartmak istiyoruz. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarda ‘gıda yardım maddeleri ve bulaşanları’ diye bire bir dergide makalemiz yayımlandı. 2 Eylül’de yayımlandı yazı. Makalenin başlığı ‘Dünyanın Katıksız Tuzlarının Safsızlıkları.’ Bu kapsamda değişik tuzlardan toplamıştık dünyanın ayrı ayrı coğrafyalarından. İçerisine bizim Çankırı ve Kırıkkale Derice tuzlarını üstelik ilave ettik. Yaptığımız çalışmalarda gördük ki; Çankırı kayaç tuzu ve Sapan tuzu dünya çapındaki yeryüzü saf tuzlardan birisi. Bu gerçeği, bu makaleyle tanıtlama etmiş olduk dedi.

‘HİÇBİR AĞIR MADEN BULUNMAMAKTADIR’

Çankırı kayaç tuzunun kısaca 35 milyon yıllık bire bir geçmişi olduğunu ve zararlı husus bulundurmadığını nâkil Doç. Dr. Ercoşkun, Bahir tuzlarında alelhusus serencam yıllarda gündemde olan mikroplastik içeriği, bire bir şekilde alçak uyuşturucu içeriği cihetiyle deniz tuzlarının trendi; deniz tuzlarına yönelik istek dönem geçtikçe azalmaktadır. bununla birlikte akarsu tuzlarında ve göl tuzlarında da bu makule safsızlıklarla karşılaşabiliyoruz. Acun hemen kirleniyor; bu kirlenmeden bütün sular ve tuzlar nasibini alıyor. Nedeniyle 35 milyon yıl önce oluşmuş Çankırı kaya tuzunda mikroplastik bulunması durumu bahis konusu değil. Fakat bizim şüphelendiğimiz ayrımsız şeyler vardı kim; ‘Ağır metaller var mı yok mu’ diye. Bunu bile karşılaştırmalı kendisine dünyadaki yer ünlü tuzlarla kıyaslayarak bu çalışmayı yaptık. Gördük ki Çankırı tuzunda kurşun, cıva, zırnık kabilinden tek vahim mızrap bulunmamaktadır. Çankırı tuzunun kimyevi mazruf bakımından ayrıksı tuzlarla karşılaştırma ettiğimizde şunu istek rahatlığıyla söyleyebiliriz; Çankırı kayaç tuzu dünyanın arz akman tuzlarından birisidir diye konuştu.

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı kaya tuzunun çevresel kirlilikten etkilenmeden günümüze büyüklüğünde geldiğini aktararak, şöyle bitmeme etti Çankırı kayaç tuzu, yüzeyde bulunmaması, insanların etkilerinin ulaşamaması, kavuşum 150 metre altında bulunması sebebiyle dünyaya verdiğimiz kirlilikten etkilenmiyor. Bu sebeple bile Çankırı tuzu çevresel kirlilikten bile etkilenmiyor. Natürel yerine birlikte içerisinde tehlikeli esrar yok. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde mikroplastik, radyoaktif yahut tehlikeli maden kirliliği bulunmasına rağmen Çankırı tuzunda bu maddeler bulunmamaktadır.Share: