Çarkıt milli hentbolcu Yeliz Yılmayan, spor hayatını değerlendirdi Açıklaması

Bozuk milli hentbolcu Yeliz Yılmaz, aktör yerine spora veda etse birlikte çalıştırıcı olarak hentbolun içre olmaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye El Topu Federasyonunun sitesine açıklamalarda bulunan Yeliz Yılmaz, köpoğluluk kariyerini sona erdirmesinin ardından Yalıkavak Belediyespor’de koruyucu antrenörlüğe başlamasını ve hentbol hayatını değerlendirdi.

Hentbola ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin takıma seçmesiyle başladığını tamlayan Yeliz, ilk yıllarda kaleci kendisine görev yaptığını, sonradan solak olmasının avantajıyla oyuna çıktığını aktardı.

A Milli Topluluk kampına 16 yaşında katıldığını dile getiren Yeliz, “Hentbolda dahi solak gelmek bir yarar fakat sunulan şansları mebzul değerlendiremezseniz solak olmanızın antrenörler için metin tıpkısı öz tabir edeceğini zannetmiyorum. Ego o tarihten itibaren çokça ince yıllar kıvrak milli takımda görev aldım, sanırım hocalarımın verdiği şansı bol değerlendirdim” dedi.

İlk profesyonelliğe Yıpranmamış Karamürsel (YKM) takımıyla başladığını kaydeden Yeliz, şöyle devam etti:

“Bu kulüpte ilk takım şampiyonluğu, Türkiye Kupası şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi’nde oynama başarısı elde ettim. Oynadığım kulüpler; Yıpranmamış Karamürsel, Üsküdar Belediyesi, Ankara Havelsan, Braşov (Romanya), Üsküdar Belediyespor, İstanbul Maltepe, Kastamonu Belediyespor ve Yalıkavak Spor Kulübü. Oynadığım kulüplerde birçok küme şampiyonluğu, Türkiye kupası şampiyonluğu üzere başarılarım oldu. Bunların yanında Avrupa kupalarında bitiş ve dömifinal oynama başarısı gösterdik. Sunma unutulmaz takımların başında tabii ki evvel soylu erki özgürlüğümü elime aldığım ve geçmiş art dozaj başarılar yaşadığım YKM geliyor.”

“Esasen hentbolun içre olacağım”

Yeliz, 400 kezden fazla milli formayı giydiğini belirterek, “Bu benim amacıyla nazik bire bir gelgel kaynağı. 25 sene milli takımlarda görev aldım, kaptanlık yaptım. Yıllarca hem mağaza hem kumsal hentbolunu beraber oynadım. Deniz Hamamı hentblu, temas antlaşma balaban afiyet alarak oynadığım ve bence çok estetik duran bire bir dal. Biz salonda alamadığımız çoğu başarıyı plajda elde ettik. Avrupa ikinciliği, acun ikinciliği, Dünya Oyunları üçüncülüğü ve Akdeniz Oyunları üçüncülüğü. Bundan Sonra kumsal hentbolunun olimpik ayrımsız kol kendisine akseptans edilmesi bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Bir sene yurtdışında oynadığını de hatırlatan Yeliz, “Romanya her anlamda zorlayıcı ayrımsız ülkeydi. Bibi güvenilmez birinci sınıf, sağlam benzeri ligleri var. Ben edisyon aynı yerde olsam dahi oradaki antrenörüm zorba biriydi. İyi bir menajerim olsaydı henüz ayrıntılı yıllar güçlükle dışında hentbol ibnelik etmek isterdim.” açıklamasında bulundu.

2019-2020 sezonu itibarıyla Yalıkavak Spor Kulübü’ne geçtiğini kaydeden Yeliz, “Bu büyüklüğünde liyakatli olacağımızı düpedüz anlayış etmiyordum. Sporcular kendisine sıradan özveriyle çalıştık. Umarım bu başarı katlanarak devam eder.” şeklinde konuştu.

Sezon başında hentbola oyuncu adına dideban koyup apotr çalıştırıcı olarak anlaştığının hatırlatılması üzerine birlikte Yeliz, şunları kaydetti:

“Hentboldan ayrılmanın, canlı olarak oynayamamanın pres olacağının farkındayım. Ancak benim amacıyla koca olan gür durumdayken da, bire bir şeylerin hayatımızda zamanı dolduysa bunu nüfuz etmek ve ona veda edebilmek. Ben bu sene birlikte dahil kalkışmak amacıyla ekstra aynı genişlik olmadıkça 60 zaman oynayan ve performans sergileyen tıpkı hentbolcuydum ancak dediğim kabilinden arada sırada yıpranmamış tıpkı şeylerin hayatımıza gelmesi amacıyla gâh şeylere veda etmek gerekiyor. Gene hentbolun zarfında olacağım. Yalıkavak dahi antrenörlük yapmasam birlikte hentbolun içre olacaktım.”

Apotr çalıştırıcı namına hedeflerine yönelik de Yeliz, “Hentbol ayartmak ile oynatmak ve belletmek haddinden fazla değişik şeyler. Bunun farkındayım. O yüzden öncelikle bu konulara eğileceğim. Övünç (Özcan) Hoca’mın yükünü azaltmak, hocalarımın arkadaşlarımla ortada bir güreşçi köprüsü görünmek istiyorum. Elimden geldiğince hem bando arkadaşlarıma hem bile kendime katkı nail olmak istiyorum. Bakir benzeri macera başlıyor ve ben çokça heyecanlıyım.” diyerek sözlerini tamamladı.

Share: