Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında aynı matbuat toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreciyle ilgilendiren şanlı açıklamalarda bulundu. Herhangi Bir iki ülkenin birlikte henüz taahhütlerini namına getirmediklerini belirten Çavuşoğlu, “Açıklamalar var ama tığ sonsuz somut adımlar bağışlamak istediğimizin altını çiziyoruz. 26 Ağustos’ta eş antant toplantısı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla planlı basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Gündemden öne çıkan başlıklara değinen Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği süreci, SUTAŞ üyelik süreci, Yunanistan ve Suriye ile düet ilişkilerle ilişik heybetli değerlendirmeler yaptı.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“İsveç ve Finlandiya elan belgeler ve açıklamalarda taahhüt ettiklerini namına getirmediler. Izahat var ama biz daima somut adımlar kabul etmek istediğimizin altını çiziyoruz. Bizim üzere azıcık baskısı bulunmayan. NATO üyesi atılmak isteyen ülkeler bunlar.26 Ağustos’ta ortak antant toplantısı yapacağız.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Yunanistan’ın Türkiye aleyhine başlattığı şekil, kampanya çalışmalarından apayrı ayaküstü selamlaşmalarımız oldu. Savunma Bakanımızın Yunanistan Defans Bakanı ile NATO toplantısında selamlaşması oldu. Madrid’da Dendias’ı ayaküstü geçe gördük, aynı merhabalaşma oldu. Onun dışında rastgele müzakere olmadı. Palikarya Savunma Bakanı ve ilgili eşhas yıllardır toplantıya gelmiyorlar. Burada tamam sorunların hepsinin kapsamlı şekilde çözülmesi üzerine Türkiye kaime gösteriyor, Yunanistan zamana oynuyor. Yunanistan’ın adaları silahlandırdığı bariz, beyninde. Tığ bunu BM’ye ve uluslararası toplumun gündemine taşıdık. Bu ihlallere müsamaha göstermemiz gibi değil.

DENIZ ÜYELİK SÜRECİ

Üyelik sürecimizle ilişkin bire bir açıklık görmüyoruz. Tığ beceri anlamda siyasal engelleri kaldırıp istişare etmeye hazırız diyeceğiz. AB Eliyle istekle bire bir yaklaşım görmüyoruz. Az Buçuk oyalamaca var. Avrupa’bile bazı mesail var. Bu sorunların çözümü için yegâne başına ferman koyabilen yegâne devlet Türkiye. Sorunların çözümü üzerine mebde yoran ve somut adımlar atan mevki Türkiye. Bizim bugüne kadar yaptıklarımızı KEZ ile yapsaydık AKARSU global benzeri aktör olurdu. Türkiye elzem tıpkısı devlet. Fırsatlar nasıl değerlendirilmeli bunu görüşmeliyiz. Avrupa’nın buna ihtiyacı var.

SURİYE İLE İLİŞKİLER

Etraflı zamandır Putin ve Zalim yetkililer ‘Sizi rejimle görüştürelim’ dediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmelerinin hayır olacağını söylemişti. Henüz sonradan ara oldu, şimdi tekrar başladı. Bir Nice konuda gündeme geliniyor. Bağlantısızlar toplantısında Belgrad’de ayaküzeri ayrıksı bakanlarla sohbet ederken Suriyeli bakanla de ayaküstü bire bir sohbetim oldu. Bu ülkenin yegâne yarar yolunun politik uzlaşı olduğu ve teröristlerden temizlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Rejimle muhalefetin beyninde benzeri barışın olması gerektiğin Türkiye yerine söyledik. Tığ Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Suriye’nin yerey bütünlüğü ve barış bizi aracısız etkiliyor. Yarıcı terör örgütlerine verilecek mücadeleyi rastgele devir destekleriz. Suriye’bile angajman, el birliği olmazsa Suriye bölünme riskiyle yüz yüze. YPG PKK’nın biricik amacı Suriye’yi uzaklaştırmak. Suriye’da aktif idare olması geçişsiz. Bu buyruk bağlantı ve beraberlikle olur.”

Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği üzere onaylama belgesini imzaladı 

 

ABD’den Finlandiya ve İsveç’e NATO onayı

 

Fransa, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı

 

Share: