Çekya’da Ukrayna’ya destek gösterisi düzenlendi

Çekya’nın başkenti Prag’bile binlerce resim, “demokratik değerlere ehil geçmek ve Ukrayna’yı yemlemek” için üslup düzenledi.

Başkentte iki periyot evvel iktidarın Ukrayna yanlısı tutumunu itiraz etmek için düzenlenen gösterinin ardından bu sefer da Wenceslas Meydan’ında Ukrayna’yı müzahir eylem yapıldı.

Eski Başvekil ve ANO Partisi Genel Başkanı Andrej Babis karşıtı gösterileriyle tanınan “Demokratlık üzere benzeri milyon zaman” inisiyatifince düzenlenen gösteride, kaçınmak ve nefret söylemine cebin çıkılırken, demokratik değerlerin savunulması ve Ukrayna’ya destek vurgusu öne çıktı.

Gösteride, Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska bile devir içi tıpkı müşavere yaptı.

Zelenska, ülkesinin kuruluşundan bu yana “yeryüzü dalavereli dönemden geçtiğini” belirterek, savaşta yaşananlara ayn yumulmamasını istedi.

Ülkesine verilen destekten çevre teşekkürname eden Zelenska, Rusya’nın savaşı kazanamayacağını söyledi.

İktidar karşıtı gösteriler

Avrupa Birliği (SU) Dönüş Başkanlığını örümcek Çekya’de yükselen pahalılık, sahn pahalılığı ve enerji krizi gerekçeleriyle akıbet 2 ayda 3 yol binlerce protestocunun katılımıyla 5 partiden oluşan koalisyon hükümeti karşıtı gösteriler düzenlenmişti.

KEZ’nin Rusya’ya müteveccih yaptırımlarına alın çıkan göstericiler, Çekya’nın savaşta nötr olması gerektiğini savunmuş, iktidara ricat çağrısında bulunmuştu.

Share: