Cengiz Gökçel: 5,5-6 TL’ye Dünyalık Olan Mısırın 5,7 TL’ye Alınması, Mısır Üreticisine Yapılan Sunma Nazik Hakarettir

CHP Mersin Mebus Cengiz Gökçel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5,7 teklik yerine açıkladığı mısır ayak tabanı fiyatına reaksiyon gösterdi. Gökçel, “5,5-6 TL’ye mülk olan mısırın 5,7 TL’ye alınması, mısır üreticisine yapılan bildirme şişman hakarettir. Derhal bu fiyatı gözden geçirin, genişlik bir iki 7 TL’ye TMO gelgel yapsın ve kilogramda 1 TL darı üreticisine bindi verilsin” dedi.

TBMM Ekincilik Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel, zaman yaptığı açıklamada, Reisicumhur Erdoğan’ın 5,7 liralık adına açıkladığı mısır ayak tabanı fiyatını eleştirdi. Gökçel, “Mısır üreticisi 2022 yılında 5,5-6TL’ye mülk ettiği mısır için en bir iki 7 lira çekicilik fiyatı ve bindi beklerken Cumhur Reisi darı hava fiyatını açıkladı; 5,70 TL. Ortada bindi namevcut. Geçen hafta hasadı başlayan mısırın çekicilik fiyatını bu hafta açıkladılar. Bibi destek fiyatları belli değil. 5,5-6 TL’ye mal olan mısırın 5,7 TL’ye alınması, mısır üreticisine yapılan genişlik balaban hakarettir” diyerek konuştu.

Akdarı gurur fiyatının rötuşlu edilmesi gerektiğini vurgulayan Gökçel, “Buradan sesleniyorum; derhal bu fiyatı gözden geçirin, arz beş altı 7 TL’ye TMO gelgel yapsın ve kilogramda 1 TL akdarı üreticisine destek verilsin” dedi.

Gökçel, “Destek verilsin ki arazilerimiz gereksiz kalmasın, ihtiyacımız olan 8,5 milyon ton darı, özlük topraklarımızda kişi üreticilerimiz eliyle üretilsin” diyerek konuştShare: