CHP Sözcüsü Öztrak, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Faik Öztrak, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi ilgili, “2019’de ‘Her sene 100 bin yeni sosyal göz projesi’ dediler. Zaman ‘5 yılda 500 bin kullanılmamış içtimai konut projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı da tıpkı. Biricik fark evlerin taksit tutarı. Tamam, 2019’üstelik açıkladıkları proje nerede?” dedi.

Öztrak, fırka umumi merkezinde düzenlediği basın toplantısında, geçkin Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Esentepe Hudut Karakolu’na terör örgütünce planlı saldırıda martir olan Ulaştırma Kontratlı Piyade Leşker İsmet Aybek’e Allah’tan yağmur, ailesine sabır diledi

Gaziler Günü’nü kutlayan Öztrak, bugünün Atatürk’e “Gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verilmesinin birlikte sene dönümü olduğunu hatırlattı. Öztrak, başta Nazik Balaban Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk girmek için ülkenin irtibat ve bütünlüğü üzere canını ortaya koymuş tüm gazilere, gönül borcu ve şükranlarını sundu.

Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Öztrak, serencam aynı yılda yetiştirici enflasyonunun yüzdelik 144 olduğunu, umum yatırım araçlarının getirisinin enflasyonun altında kaldığını savundu.

Bankaların karının serencam ayrımsız yılda beşe katlandığını, sabık yıl temmuzda 40 bilyon teklik olan hatır, bu sene 208 milyar liraya çıktığını öne süren Öztrak, hükümetin bu yılın 8 maaş döneminde, bütçeden 174 milyar teklik getiri ödemesi yaptığını, Kırat Korumalı Mevduat amacıyla milletin hazinesinden ödenen faizin ise 76 bilyon liralık olduğunu sav etti.

Sekiz ayda bütçeden faiz üzere yapılan hep ödemenin 250 bilyon lira olduğunu savunan Öztrak, “Ama tıpkısı dönemde çiftçiye verilen bindi 25 bilyon lira. Faize verilenin onda biri. Umum Bankası vasıtasıyla esnafa sunulan bindi 6 bilyon lira. Faize verilenin kırk iki birlikte biri.” dedi.

Öztrak, yüksek enflasyonun spekülatörlerin, manipülatörlerin, paradan mal kazananların bayramı olduğunu tabir etti.

Borsadaki yükselişi eleştiren Öztrak, özellikle ara sıra kamu bankalarının hisselerinin fiyatlarındaki dalgalanmaları “sapık ötesi” olarak tanımladı.

Kamu bankalarının hisselerinde yüzde 34’e varan zayiat yaşandığını, kıtipiyoz yatırımcının tasarrufunun “kapik balıkları”na yem olduğunu tamlayan Öztrak, “Akıbet benzeri ayda, Borsa İstanbul’dahi yaşananlar, kamu bankalarının hisseleri ve mali dizin özelinde tehlikeli bir soruşturmaya muhtaçtır.” diye niteleyerek konuştu.

“Yapılacak evlerin sayısı dahi bir”

Familya, araba almanın bundan sonra “görüntü” olduğunu savunan Öztrak, hane sahiplik oranının 2014’dahi yüzde 61,1 iken, 2020’de yüzde 57,9’a düştüğünü rapor etti.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ni eleştiren Öztrak, “2019’de ‘Her yıl 100 bin eskimemiş içtimai basamak projesi’ dediler. Bugün ‘5 yılda 500 bin yıpranmamış içtimai ev projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı üstelik bir. Tek ayırt evlerin taksit tutarı. 2019 sonundaki projede taksitler 894 liradan başlıyordu. Bu projede 2 bin 280 liradan başlıyor. Taksit az daha üçe katlanmış. Peki, 2019’birlikte açıkladıkları proje nerede? Konutlar ne oldu?” diye konuştu.

Öztrak, akıbet dönemde TOKİ’nin Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Bilecik, Bingöl ve daha pek çok ildeki ihalelerinin tahrip olduğunu öne sürdü.

Bu yılın 7 maaş döneminde ödemeler dengesi istatistiklerinde kaynağı bilinmeyen finansman hareketlerinin izlendiğini, Kesin Vebal Az kaleminden 24 milyar 347 milyon dolar giriş olduğunu ve bir dönemde akan açığın ise 36 milyar 672 milyon doları bulduğunu rapor eden Öztrak, “İlk yedi aydaki akan açığın üçte ikisi, kaynağını bilmediğimiz hesap hareketleriyle finanse edilmiş. Ödemeler dengesi rakamları, 1992’den bu yana herhangi bir kamer yayımlanıyor. Bu büyüklükte bire bir kaynağı belgisiz servet girişiyle tarihimizde ilk kez karşılaşıyoruz. Bu az çok enteresan ve bulut uyandıran benzeri rekor.” diye niteleyerek konuştu.

Öztrak, “Ülkemize, kimliklerini gizleyerek paralarının kaynağını bilinmeyen kim servet getiriyor?” sorusunu yöneltti.

Bu verileri hazırlayan Suret Bankasının, bu konuda mutlaka tıpkı izah yapması gerektiğini dile getiren Öztrak, “Bu büyüklükte bir kaynağı belirsiz servet girişi nasıl cins olabildi? Bu paralar kimin parası? Hangi büyüklüğünde emin? Bu, ‘istatistiki hata’ diye niteleyerek geçiştirilemez. Ödemeler dengesindeki takdir hataları, hesaplar arasındaki antlaşma tutarsızlıkları zaman içre geriye akıllıca filhakika düzeltilir. Bu nedenle Net Hata Nakıs hesabı, geriye doğru yapılan düzeltmelerden sonraları bilcümle muvaffakiyetsiz etrafında dalgalanır.” dedi.

Öztrak, 2011’den bu yana ülkeye giren kaynağı belgisiz paranın hacminin 74 bilyon dolara ulaştığını iddia ederek, bunun izaha muhtaç bir ölçü olduğunu söyledi.

“Haddinden Fazla aşkın aksiyon var, acul hazırlanmak gerekiyor”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının peşi sıra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ‘Altılı masadaki liderlerle alay malay 41 ilde bağımsız milletvekili, 40 ilde eş cetvel üstünde çalışıyoruz’ dedi. Çalışmanın detaylarına ilişkin açıklama yapacak mısınız?” sorusu konusunda Öztrak, şunları söyledi:

“Detaylarıyla ilgilendiren açıklama zamanı geldiğinde umumi başkanlar aracılığıyla yapılır. Ama şunu girmek geçişsiz. Zaman kavim masasının etrafında oturan genel rüesa hem önümüzdeki seçimi koymak üzere hem bile TBMM’birlikte Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu ulaşmak üzere var güçleriyle çalışıyorlar. Önümüzdeki süreçte ülkemizde yapılması gereken çokça çok hisse senedi var, çok aceleci yekinmek gerekiyor. Bunu yapabilmek üzere birlikte Meclis’te işleri kolaylaştıracak çoğunluğu sağlayabilmek üzere şu anda seçkin makule emsal üstünde genel başkanlarımız çalışıyorlar.”

“Türe Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Hükümetin cebin teriyle ürettiği projeleri kırtasiyecilik içerisindeki ahlak yoksunu kişiler alıp bunu arakçılık malı olarak çalıyorlar Sayın Kılıçdaroğlu’na götürüyorlar. Bunun adı kapkaç siyasetidir’ dedi. Değerlendirmeniz olacak mı?” sorusunu karşılık Öztrak, şöyle yanıtladı:

“Bekir Bozdağ’ın söyledikleri oynamayı bilmeyen gelinin ‘Yerim dar’ demesine benziyor. Umumi Başkanımız söyledi zaten. ‘Benim genişlik balaban bilgiyi aldığım gönül, sarayın başında oturan Recep Tayyip Erdoğan’dır’ dedi. Ne yaptıklarını, ne yapmadıklarını milletimiz görüyor. Ayinesi iştir kişinin, hakeza laflara bakılmaz. Bunların notunu üstelik milletimiz veriyor. Zaman Umumi Başkanımızın söylediği projelerden ayrıksı proje üretemeyeceksiniz, onları adına getireceksiniz. Ondan bilahare bile 10 parmağınızda 10 kara, ‘Bunu bürokratlar getiriyorlar, onlar bile kullanıyor’ diyeceksiniz. Sayın Bozdağ biraz sıkıntı edecek elan ilk tığ neleri açıklamışız bakacak. Bu söylediğimiz projelerin hepsini elan ilk açıkladığımızı görecek.”Share: