CHP’li büyükşehir uray başkanları Ordu’da buluştu

CHP’li 10 büyükşehir şehremini, Ordu’birlikte planlı “Büyükşehir Şehremaneti Başkanları Buluşması” programında tıpkı araya geldi.

CHP Evcil Yönetimlerden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı ve Ordu Saylav Seyit Torun’un ocak sahipliğindeki toplantı, Altınordu ilçesindeki aynı otelde gerçekleştirildi.

Torun, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, henüz önceki 11 büyükşehirde gerçekleştirdikleri bu toplantıların çok verimli olduğunu söyledi. Belediyelerinin, iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlara ulaştırdığını belirterek katılımcılara şöyle seslendi:

“Kıtipiyoz zaman Türkiye’bile konuşu kriz yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma önünde aynı mücadele varsa bunun yer yüce unsurları sizlersiniz. Sizlerin sebebiyle vatandaşlarımız on paralık değilse biraz dem alabiliyor.”

Torun, iktidarın bu hizmetleri engellemeye çalıştığını savunarak “Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor, belediyelere ayrılan çap yardımlarının yüzdelik 90’ının de dahası çabucak nüfuz belediyelerine aktarılıyor. Amme bankalarından emniyet alamayan belediyelerimiz yurtdışından güven bulduğunda da iktidar maatteessüf engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 bilyon lirayı bulan kredileri sarayda, iktidarda diploma bekliyor.” dedi.

Belediyelerindeki işe alımların ağız ağıza mevzuata akla yatkın olduğunun altını çizen Torun, “Adli sicil kağıtlarını veren Hak Bakanlığıdır. Aynı kişinin işe girdikten sonradan suç işleyip işlemediğini takip edecek olanlar üstelik İçişleri Bakanlığıdır. Düzenlilik soruşturmalarını yürüten dahi İçişleri Bakanlığıdır. gelişigüzel çalışan hakkında konkre yanlışlık ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu bir zaman İstanbul’a bir nice belediyemize bile yaptınız amma tek şey bulamadınız ve bulamayacaksınız.” diye konuştu.

Torun, nakız böyleyken iktidarın sorumlu olduğu amal üzerinden belediye başkanlarını karalamaya çalışmasının acizlik olduğunu anlatarak “‘Teröristlerin ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz.’ deyip saldırılara bariyer olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz tek türel teftişten içtinap etmez, mecmu belediyelerimiz şeffaftır. Ancak terör örgütleri ile kol kolalama giren FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan benzeri iktidardan birlikte algı dersimiz yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer’in, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümünde alaylı benzeri tebrik töreni hazırladığını vurgulayan Torun, bu coşkuya eş olamayanların de kutlamalara gölgelemek amacıyla ne yapacaklarını şaşırdıklarını dile getirdi.

Torun, hükümete müteveccih eleştirilerini sürdürerek kendilerinin mecmu belediyeleriyle insanların yaşam standardını yükseltmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Basına ilişkin devam fail toplantıya, Torun’un yanı sıra İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Yoğun, İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Okumuş Büyükşehir Şehremini Şiddetli Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Cidal, Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Ölçü Albayrak katıldı.

Share: