CHP’nin “Sgk Açıklarının ve Görev Zararlarının Nedenlerinin Araştırılması” Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi

CHP’nin “Toplumsal Güvenlik Kurumu açıklarının ve fariza zararlarının nedenlerinin araştırılması” önergesi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP İstanbul Mebus Özgür Karabat, “AKP Grubunu alkışlıyorum. ‘Kılıçdaroğlu, SSK’yi batırdı’ yalanını yıllardır başarıyla anlattınız. Ekonominin kitabını yazmakta uz değilsiniz amma bu yalanın kitabını barı üstüne oldukça yeteneklisiniz. Kılıçdaroğlu döneminin küşade rakamı 2,2 milyar, sizin döneminizin kemiksiz rakamı 485 bilyon lira” dedi.

CHP’nin ‘Toplumsal Güvenlik Kurumu açıklarının ve görev zararlarının nedenlerinin araştırılması’ için TBMM Başkanlığına verdiği araştırı önergesinin TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmesi önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Önergenin gerekçesini açıklanan CHP İstanbul Mebus Bağımsız Karabat şunları söyledi:

“KILIÇDAROĞLU DÖNEMİNİN AÇIK RAKAMI 2,2 MİLYAR, SİZİN DÖNEMİNİZİN AÇIK RAKAMI 485 MİLYAR”

“Toplumsal düzenlilik, insanlar açısından tıpkı haktır. İnsanlar açısından bire bir doğruluk olduğu kabilinden, heybet açısından yasalara göre da tıpkı ödevdir ve tıpkısı şekilde, Içtimai Güvenlik Kurumu aynı ticari hava değildir, sosyal hizmetler için müesses kurumdur. Yıllardır bire bir yalanı, mahirane tıpkı şekilde, yetenekli ayrımsız şekilde anlattığınız amacıyla geçmiş başta AKP Grubu’nu alkışlıyorum. ‘Kılıçdaroğlu, SSK’yi batırdı’ yalanını yıllardır başarıyla anlattınız. Ekonominin kitabını yazmakta çevrimli değilsiniz ama bu yalanın kitabını çeper üstüne berenarı yeteneklisiniz. Kılıçdaroğlu döneminin çıplak rakamı 2,2 milyar, sizin döneminizin celi rakamı 485 milyar. Bütçe transferlerine Kılıçdaroğlu döneminde karışık milli hasılanın 2,1’i muktebes, sizin döneminizde 4,9’u. Sizin döneminizde bütçe transferleri 35 milyar 499 milyon; Kılıçdaroğlu döneminde 5 bilyon 754 milyon; 7 merhametsizce bütçe transferi.

“SAYIŞTAY 2012’BILE NEYİ YAZMIŞSA 2020’BIRLIKTE BILE AYNISI YAZIYOR”

Hastaneler yapmışlar. Evet, o hastanelere Merkez Bankası Başkanı gidiyor mu? O hastanelere Kalıp Bankası personeli gidiyor mu? Faydalı. Özel afiyet sigortasına 307 milyonu Hat Bankası vermiş. Hani sizin dimdik hastaneleriniz vardı, hani hastaneye para harcamıştınız. Kılıçdaroğlu dönemini didik didik ettiniz, hususi hafiyeler tuttunuz, müfettişler görevlendirdiniz, savcılara baktınız. 1 tane teftiş raporu var mı, 1 devam sevgili var mı? Nerede, neyi konuşuyorsunuz siz? Kim, nereyi batırmış? Sayıştay 2012’dahi neyi yazmışsa 2020’birlikte da tıpkısı yazıyor. Özeti hangi biliyor musunuz? Sizin SSK’nız bu, sizin SSK’nız. Sayıştay raporu diyor, sizin SSK’nız alacağını bilmiyor, alacağını takip etmiyor, 2 trilyonluk algı zaman aşımına uğruyor. Servet varlığını bilmiyor ve 264 milyona sattığınız araziler var. Buna karşın, degaje veriyorsunuz. EYT yoktu Kılıçdaroğlu döneminde, sizin eseriniz deminden bu EYT. Emeklilik yaşı 40’tı. Kılıçdaroğlu döneminde umar parası yoktu, biliyor musunuz bunu? Deminden vatandaş 6 bilyon tılsım parası ödemiş.”

“2003’TE 4 MİLYAR LİRA AÇIK VARDI, ZAMAN 25 MİLYAR LİRA”

CHP’nin önerisinin lehinde meze kayran İYİ Parti Samsun Mebus Bedri Yaşar dahi şunları söyledi:

“Yemeden Içmeden 2022 yılında Sosyal Düzenlilik Kurumu’nun açığı 25 bilyon 667 milyon; yedi maaş dönemdeki kemiksiz. Bunun sebeplerine baktığınız ahit özellikle Suriyeliler meselesinde zaman pusat altında etkin adam sayısı her sabık devir azalıyor. Yabancıların tüm kayıtlı çalışma kapsamı içerisinde değil; bir zamanda ne prim toplayabiliyorsunuz hangi bile hisse senedi gücü konusunda ayrımsız yardım sağlayabiliyorsunuz. Şayet akla yatkın aklık yatırımlar mamul olsaydı zaman avarelik üstüne bunaltıcı adımlar atılır, kilolu oranda da primler ödenirdi. İktidara geldiğiniz günlerde, daha 2002’birlikte, 2003’te 4 bilyon teklik civarında meydanda vardı, bugün 25 bilyon liralık; bunun altından kalkmanız gibi değil. Nedeniyle, kırıcı manada aynı toplumsal güvenlik reformu ika mecburiyetimiz var.”

“HANGİ ŞİRKETLER ÜZERİNDEN, BU GİBİ VURGUNLARIN YAPILDIĞI SIR GİBİ SAKLANIYOR”

HDP adına saraka düz Bitlis Mebus Mahmut Gaydalı ise şunları kaydetti:

“SGK’nin vazıh vermesinin temel nedeni uygulanan yanlış politikaların bir sonucudur. Tabiatıyla, zaman SGK özelinde tartışmaya açılan kapı, gerçekte tekmil kamu kurum ve kuruluşları üzere da geçerlidir yani AKP döneminde zarar etmemiş, adı bir şekilde yolsuzluğa, rüşvete, adam kayırmaya karışmamış hava kaldı mı? Bütün amme gurur ve kuruluşları fesih edilmiş, içi boşaltılmış, başarısız kadrolarla doldurmuştur.

Halka gitmek amacıyla kurulmuş, halkın çıkar ve menfaatleri amacıyla, metin bir gelecek amacıyla hizmet etmesi müstelzim kurumlar, resülmal şirketlerine bakım eder hale getirilmiştir. Bildirme niteliksiz örneği, SGK’bile meydana gelen 1 bilyon liralık yöntemsizlik durumu. SGK Başkanı, İlaç Kat Başkanı, Keyif Hizmetleri Daire Başkanı, Tıbbi Cihaz Daire Başkanı, Elverişsiz Dışı Esenlik Hizmetleri Ofis Başkanının dahi ortamında bulunduğu çok sayıda tutumlu görevden alındı. Ne şirketler üzerinden, bu ve bunun üzere vurgunların yapıldığı ise sır kabil saklanıyor. Bu üleştirme düzeninde kim, ne vurgun yaptıysa yanına kar kaldığı aşikar. Tamam, bu işten ki dokuncalı çıkıyor? Bittabi ki halkımız. İnsanlar ilaçlara ulaşamıyor, kullanması müstelzim ilaçlardan destekler çekilmiş ve nihayetinde cebinden elan fazla dünyalık çıkması gerekiyor. Batıl zeminler konusunda yapılan binalar lacerem yıkılmaya mahkümsa geçersiz sistemlerin akıbeti dahi budur. Bu de sizin yarattığınız sistemdir.”

Share: