Çiftçiler üzüm taban fiyatının açıklanmasını dört gözle bekliyor

Denizli’nin Buldan ilçesinde aynı taraftan üzümlerin hasadına bitmeme edilirken, başka taraftan ise üreticiler üzüm aya fiyatının açıklanmasını dört gözle bekliyor.

Buldan ilçesinde bu yıl üzümler kesilerek hasat edilmeye başlandı. Şehir genelinde geçmiş hasadın yapıldığı üzümlerin toplanması için başlatılan alevli icraat bitmeme ediyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan üzüm cem işlemi gelgel sıcaklığının yükselmeye başladığı gün ortası saatlerine büyüklüğünde bitmeme ediyor. Günlük gündelik ile çalışan tarım işçileri çubuklardaki üzümleri toplayarak araçlara yüklüyor. Özenle toplanan üzümler araçlara yüklendikten sonraları değişik bölgelere sevkiyatları yapılıyor. Buldan Kültür Odası Başkanı Muammer Hıyanet, üzüm üreticilerinin biran önceki üzüm ayak tabanı fiyatının açıklanmasını beklediğini söyledi.

Artan girdi maliyetlerinden dünya çiftçinin baskı durumda olduğunu kaydeden Başkanı Muammer Al, “Başlamış olan Sultaniye Çekirdeksiz üzüm hasadı dolayısı ile üreticilerimiz ağırlık günler yaşamaktadır. Havaların ısıdam gitmesinden periferi, üzümde çabuk buruşma ve nitelik kaybı yaşandı. Bunun sebebi, mevsim başında girdi maliyeti kendisine söylediğimiz matbua, cıvıltı, motorin ve merhem fiyatlarının begayet yükselmesi sebebi ile çiftçilerimiz yeterli basılmış kullanamadı. Yeterli su verilemedi. Yeterince umar kullanamadı. Bunların sonucunda çabucacık nitelik kaybı yaşamaktayız. Üreticilerimizin elan çok zarar görmemesi üzere benzeri dakika ilk üzümünü hasat etmesi gerekiyor. Ancak gün 08 Ağustos olmasına rağmen halen sirkelik üzüm alımına başlanmadı” dedi.

“Yılda aynı misil yetişen üzümlerin çöpe dökülmesi milli bire bir kayıptır”

Üzüm fiyatların açık olmadığından dünya piyasada müphemiyet olduğunu söyleyen Muammer Hıyanet, “Elan kilolu olanı cılız üzüm fiyatının açıklanmaması sonucu üzüm piyasasındaki varagele çitçilerimizi zorda bırakıyor. Bu etkenlerden dolayı ülkemiz ekonomisi de beis görmektedir. Yılda bir yol yetişen üzümlerin çöpe dökülmesi milli tıpkı kayıptır. Bizim ön görümüz yaptığımız maliyet hesaplarına göre arık üzüm taban fiyatının minimal ölçüde 28 TL ile 32 TL beyninde olmasını dilek ediyoruz” diye konuştu. – DENİZLİ

Share: