Çin nükleerde dünya ikincisi

Çin Ulusal Çekirdeksel Düzenlilik İdaresi’nden Tang Bo, Çin’mağara dünyada faaliyette bulunan ve imal aşamasında olan en çok nükleer dokunaklı ünitesine eş ikinci mutluluk olduğunu söyledi. 29. Uluslararası Çekirdeksel Mühendislik Konferansı’nın (ICONE) küşat töreninde konuşma fail Tang, haziran kocaoğlan itibarıyla Çin’bile 54 nükleer pahal ünitesinin faaliyette bulunduğunu ve 23 nükleer dokunaklı ünitesinin imal aşamasında olduğunu belirtti.

Tang, çekirdeksel enerjinin geliştirilmesinin Çin’in ehliyetli enerji arzı edinmesine, çevreyi iyileştirmesine ve karbon zirvesi ile karbon kuvvetsiz hedeflerine elan birlikte yakınlaşmasına apotr olduğuna meni etti. Çin Nükleer Derneği Başkanı Wang Shoujun, ülkenin nükleer gücünün toplanmış müesses kapasitesinin 2025 yılına kadar tahminî 70 milyon kilovata ulaşmasının beklendiğini dile getirdi. Çin, 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını zirveye takip etmek ve 2060 yılına kadar karbon kuvvetsiz bir ülkeye dönüşme hedefini gerçekleştirmek üzere çabalama göstereceğini duyurmuştu.

Japonya Araba Mühendisleri Derneği ve Amerikan Makine Mühendisleri Derneği aracılığıyla 1991 yılında kolektif başlatılan ICONE, çekirdeksel uzmanlar için önde mevrut bire bir global konferanstır. Çin Çekirdeksel Derneği, 2005’ten bu yana organizatörlerden biri olmayı sürdürdü. Çin’in Beijing ve Shenzhen kentlerinde 8-12 Ağustos günlerinde düzenlenen 29. ICONE’ye, 20’den fazla ülkeden bin 200’ü fazla birey katıldı.

Çin’üstelik ‘langya virüsü’ alarmı: Pandemi ihtimali var mı?

 

Çin’dahi kovid vakaları 3 ayın zirvesinde

 

Çin 16 uyduyu uzaya fırlattı

 

Guterres’ten çekirdeksel silahlara erbap ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

Share: