Covid-19 sonrası damla nâkil Kazak sayrı şifayı Türkiye’de buldu

Covid-19 sonrası felç nâkil Kazak sayrı şifayı Türkiye’üstelik buldu

Sol tarafı katre olan Kazak züğürt Fizyomer’bile iyileşti

ESKİŞEHİR Kazakistan’de yakalandığı Covid-19 enfeksiyonu dolayısıyla 3 ay kısık bakımda tedavi gören ve enfeksiyon sonrası vücudunun sol tarafı damla olan Aidyn Akilzhanov, Eskişehir Fizyomer Terapia Tıp Merkezinde gördüğü fizik tedavi ve rehabilitasyonun ardından felcin etkilerini yenmeye başladı.

Kazakistan’bile güçlü 45 yaşındaki Aidyn Akilzhanov geçen yıl mart ayında koronavirüse yakalandı. Tedavisi boyunca 3 ay yavaş bakımda artan Akilzhanov, enfeksiyonu atlatmasının ardından katre geçirdi. Felcin etkisiyle vücudunun sol tarafını kullanamayan Akilzhanov, fizik tedavi ve rehabilitasyon bağışlamak için araştırmalara başladı. Eskişehir Fizyomer Terapia ile iletişime güzeşte Akilzhanov bu yıl temmuz ayında kente gelerek hikmet otama ve rehabilitasyona başladı. Burada 3 haftada felcin etkilerini yenmeye başlayan Akilzhanov, volta dengesini kavrayışsız kazanmayı ve sol elini yeniden kullanabilmeyi başardı.

“Yakınlarım, ailem ve etibba sebebiyle eski halime döndüm”

Geçirdiği felcin ardından iyileşmesinde yakınlarının ve doktorların majör emekleri olduğunu dile getiren Aidyn Akilzhanov, “Şu anda Fizyomer’birlikte otama görüyorum. tedaviden memnunum ve pir sonuçlar alıyorum. Tutkun olduktan bilahare ruhsal yerine dolgunca benzeri durumda değildim. Yakınlarım, ailem ve doktorlar sebebiyle bozuk halime döndüm. Başkaca eski işime devam ediyorum. Fizyomer’i internetten bulduk. Burada bizi iyicene bir şekilde karşıladılar. Herhangi Bir zaman bizi izlem ediyorlar. Haftalık muayenelerimiz var. Bunun dışında sinir bilimi kabilinden değişik muayeneler da var. Gayet memnunuz” şeklinde konuştu.

“Dolaşma dengesini düzeltti, sol elini etken kullanabilmeye başladı”

Hastanın çabuk bire bir gelişim gösterdiğini ve bire bir ayın böylecene hastayı memleketine gani tıpkı şekilde göndereceklerini kaydeden Fizyomer Terapia Hikmet Otama ve Iyileştirme Tababet Merkezi Kurucusu ve Tıbbi Direktörü Uzm. Dr. Türkan Tünerir, “Güzeşte yıl mart ayında Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş ve 3 ay ağır bakımda kalık. Covid’e yakalandıktan 15-20 çağ sonraları dahi sol hemipleji kaslı. Yani sol dal ve bacağında felç durumu ergin. Kilolu bakım tedavisinde çokça dikkatli ayrımsız bakımla hayatı vareste. Covid ve felçten sonraları kaybedilebilecek benzeri hastaymış. Felç ile ilgili Kazakistan’de kısa kesiksiz bire bir tedavi görmüş ancak ehliyetli akıbet alınamamış. Genel Ağ üzerinden bizi araştırıyorlar ve bizi buluyorlar. Kısaca 3 hafta önceki geldi hastamız ve kısmetse haftaya iflah ile kendisini memleketine göndereceğiz. İlk geldiğinde yürümesi çok zordu; ayağını sürüyerek yürüyordu, dizini kilitleyemiyordu ve bu nedenle dengesi bile bozuluyordu. Sol elini ağzına götüremiyordu, parmaklarını kapatıp açmakta çokça yüklülük çekiyordu. Biz günde 3 saatlik fizik tedavi programı uyguladık. Otama sonrasında; yürüme cihazlarıyla yürütme, yatak egzersizleri ve havuz tedavisiyle; yoğun tıpkı tedaviyle sökel bukanak bileğini kaldırabilmeye, itebilmeye başladı. Dolayısıyla dolaşma dengesini düzeltti. Sol elini etkili kullanabilmeye başladı. Bizim amacıyla haddinden fazla müjdeli benzeri buut bu” dedi.Share: