cuma sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı

Asrın en şişman doğal felaketi depremde hayatını kaybedenler amacıyla mutluluk genelinde olduğu üzere Aydın’üstelik da gıyabi cenaze namazı kılındı. Cuma Namazı hutbesinde yardımlaşmanın öneminden söz edilip depremzedelere dal kanat gerilmesi gerektiği belirtildi.

Aydın’üstelik bu haftaki Cuma namazında geçen haftalara nazaran alçak tıpkı bahir yaşandı. Cuma hutbesinde güzeşte hafta yaşanan deprem felaketinin tanım edilmez acısının ancak yardımlaşma ile bire bir nebze hafifletilebileceği belirtilerek, “Yitirdiğimiz beherglas canın acısıyla yüreklerimiz ateş adına döndü. Acımızı tanım etmeye kelimeler yetersiz. Allah’a hamdolsun ki dün olduğu kabilinden zaman üstelik yumruk zamanımızda kenetlendik. Verimli milletimiz ilkin girmek amacıyla duyarlılık gösteren ülkelerin, depremin önce anından itibaren maddesel manevi imkanlarını seferber etmesi rastgele çeşit takdire şayandır” denilerek ‘İnanıyoruz kim bire bir inan ve ruha erbap olduğumuz müddetçe aşamayacağımız tek bariyer yoktur’ ifadelerine düzlük verildi.

Miraç kandilinden da bayram edilen hutbede, “Bu şeb, üzgün gönüllerimize ilahi aynı rahmet ve sekinet vesilesi olan miraç gecesini algı edeceğiz. Muhteşem Rabbimiz, Elçi Efendimiz (s.a.s)’i, ömrünün tasa senesi kendisine aşina haddinden fazla ağırlık bire bir döneminde miraç hadisesiyle avunç etmişti. Alemlere yağmur Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’i zatının birliğine, büyüklüğüne ve sonsuzluğuna tanık kılmıştı. Bu mutlu seyahat Kur’an-ı Kerim’birlikte şöyle anlatılmaktadır: ‘Bir gece, namına ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye niteleyerek kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini artağan kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götürücü Cenabıhak, kem sıfatlardan münezzehtir. On Paralık kuşkusuz O, bihakkın işitendir, gerçekten görendir.’ Bu verimli gecede, ellerimizi semaya, dillerimizi duaya, gönüllerimizi Rabbimize açıp yalvaralım ve diyelim kim: Lan Rabbimiz! Bize göndereceğin rastgele hayra muhtacız.” İfadelerine düz verildi.

“Teavün çağrısı yapıldı”

Bu mübarek hümayun gecede duaların vakit kaybetmeden dillerde kalmaması aday duaların fiili dualarla buluşturulması gerektiği tamlanan hutbede, “Yaşadığımız bu balaban afet karşısında kimsesizlere kimse, çaresizlere çıkar yol olmaya devam edelim. İhtiyaç sahiplerine kol angıç gerelim, babasız ve garip yavrularımızı bağrımıza basalım. Kardeşlerimizin acısını tıpkısı nebze dahi olsa kesmek için elimizden mevrut bütün gayreti gösterelim. Yer Sarsıntısı bölgelerinin yanında illerimize mevrut depremzede kardeşlerimize da ulaşıp destek olalım. İhtiyaç dahası evlerimizi ve hep imkanlarımızı caba namına onların istifadesine sunalım. Bu tahakküm dönemde fahiş fiyatlarla depremzede kardeşlerimizi, aziz milletimizi istismar edenleri uyaralım. Unutmayalım ki dolaşma, el birliği ve teavün günüdür. Ara, sıhhat ve fedakarlık vaktidir” denildi. – AYDIN

Share: