Cumhur Reisi Erdoğan, “Kastamonu Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu İlçelerine Gaz Ödeme Töreni”ne canlı bağlantıyla katıldı: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Müjdesini milletimizle dahi paylaştığımız Karadeniz doğalgazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki geçmiş fazı oluşturan 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Kastamonu’nun ” Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Gaz Ita Töreni”hangi etkin bağlantıyla katıldı.

Doğalgaz ısı yayımı ve tevzi şebekesine 20 yılda 90 milyar lira envestisman yapıp, konveksiyon ve dağıtım şebeke uzunluğunu 190 bin kilometreye çıkararak bu seviyeye geldiklerini ifade eden Erdoğan, “Aynı bambaşka ifadeyle dünyanın etrafında kestirmece 5 tur atabilecek bir doğalgaz kanalizasyon zir yapısıyla ırak yakın demeden Türkiye’nin gelişigüzel hesabına ulaştık.” diye konuştu.

“11 bin 750 kilometre kullanılmamış eşkal bünye ettik”

Erdoğan, çabucak bu yıl doğalgaz konveksiyon ve dağıtımı üzere toplanmış 17,5 bilyon teklik yatırımla 11 bin 750 kilometre eskimemiş şekil kasılma ettiklerini belirterek bu gayretlerini gaz konforunun vatandaşların tamamına ulaştırana büyüklüğünde sürdüreceklerini söyledi.

Erdoğan, tabii gazı bu kadar yaygınlaştırınca domestik kaynakları da devreye ahiz mecburiyeti ortaya çıktığını belirterek şöyle konuştu:

“Uzunca benzeri süredir bitmeme eden arayışlarımızın böylelikle nihayet Karadeniz’deki Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda mehabetli tıpkı keşif yaptık. Müjdesini milletimizle da paylaştığımız Karadeniz doğalgazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki önceki fazı oluşturan 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti. Denizdeki gazı istihsal haznesine iletecek 10 kuyu başı vanasından beşi namına yerleştirildi. Halen 3 etüt gemisi, 9 nüsha esas yapım ve kurgu gemisi gelişim yüküne göre sayıları 20’yle 30 beyninde değişen destek gemisi sahada çalışıyor. Karaca ve denizde yaklaşık 7 bin iştirakçi zindelik gösteriyor. Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisimizdeki icraat yüzde 80 oranında, bahir tabanındaki 170 kilometrelik boru serimi işi yüzdelik 97 oranında tamamlandı. Görüldüğü kadar deniz tabanının 2 bin 200 metre altında adeta benzeri enerji üssü kuruyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl bu gazı kullanmaya başlayacağız. Sakarya gaz sahamız keşiften üretime büyüklüğünde dünyada genişlik acul devreye alınan engin kayran ihya projesi olacaktır.”

Şehirleri doğalgaz ağlarıyla örerken Türkiye’yi doğalgazda merkez mevki haline getirecek adımları bile attıklarını vurgulayan Erdoğan, ülke olarak hali el altında 7 uluslararası gaz boru hattına, 2 karaca, 2 bahir LNG tesisine ve 2 uymaz gaz depolama tesisine sahip olunduğunu kaydetti.

“Günlük gaz giriş kapasitesi 360 milyon metreküpe ulaştı”

Erdoğan, günce gaz methal kapasitesinin 360 milyon metreküpe ulaştığını belirterek şöyle bitmeme etti:

“doğal gaz depolarımız sayesinde şita mevsiminde yaşanan fücceten temenni artışlarını sistemi zorlamadan veya sisteme ilişik balaban bindirmeden karşılayabilecek ayla geldik. Saros’taki kullanılmamış yüzen LNG tesisimizin inşası bitmeme ediyor. Silivri aykırı doğal gaz ambarlama tesisimizi genişletiyoruz. Yerli gazın üstelik sürece dahil olmasıyla Türkiye gazın gazla rekabet ettiği, bölgesinde müracaat fiyat oluşumunun sağlandığı bire bir talih haline dönüşüyor. Kâin yatırımların haricinde eskimemiş doğal gaz borazan hatları ve LNG üzere birlikte her nev hisse senedi birliğine hazırız. Bu amaçla Orta Doğu’dan Mutedil Asya ve Akdeniz’e büyüklüğünde açık bire bir alandaki ülkelerle mail kontak halindeyiz. Ülkemizde bedaheten aşkın oyuncunun, ansız çok ürünün, dangadak fazla kontratın tıpkısı araya gelerek referans fiyatları oluşturduğu ümranlı benzeri doğal gaz piyasası kurmaya hazırlanıyoruz.”

Natürel gazı nüfuz etmek ve lehçe piyasasında etkili arkaç gelmek için çalışırken vatandaşları toptan dalgalanmalara alın korumayı birlikte ihmal etmediklerinin altını çizen Erdoğan, “Bu anlayışla akıbet dönemde konutlarımızda geçer not doğal gazın yüzdelik 75’ine, elektrikte birlikte birinci etap tüketimine yüzde 50 destekleme uyguluyoruz. Henüz küşade ayrımsız ifadeyle 100 teklik aynı doğalgaz faturasının 75 lirasını vatandaşlarımıza yansıtmadan doğrudan kaynağında tığ karşılıyoruz.” dedi.

Erdoğan, bu uygulamayla 2021 yılında vatandaşlara 80 milyar lira doğal gaz, 20 milyar teklik üstelik cıvıltı desteği gelmek için toplamda 100 milyar liralık bindi sağladıklarını kaydederek “Destek rakamı bu yıl geçen seneki tutarın iki katından henüz aşkın olacaktır. Görüldüğü kadar üretiminden, tüketimine ve piyasasına büyüklüğünde seçme alanda Türkiye’yi doğal gazın tarz ülkesi haline ifham etmek üzere vahim bire bir gayret içindeyiz.” diyerek konuştu.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te başka kip haddinden fazla alanla gelişigüzel enerjide bile milletin karşısına kullanılmamış müjdeler ve kazanımlarla geçmek için geceli gündüzlü çalıştıklarını tabir eden Erdoğan, Kastamonu’nun 4 ilçesine sağladıkları saf gazı bu çabaların mütevazi bir örneği namına gördüklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, natürel gazın Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide ilçelerindeki vatandaşlara alımlı çalımlı olmasını dileyerek, bu hizmetin Kastamonu’ya kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Törenden notlar

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının peşi sıra, doğalgaz verilecek ilçeler Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide’ye deli dolu bağlantı gerçekleştirdi.

Bozkurt’ta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Ahlatçı Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Ahmet Ahlatçı, Abana’da EPDK Başkanı Mustafa Yılmayan, Abana Kaymakamı Salih Ağar, Abana Belediye Başkanı Yunus Akgül, İnebolu’da Ilçebay Ahmet Ferz Baycar, İnebolu Belediye Reisi Mustafa Huner Özay, Cide’bile Kastamonu Saylav Güçlü Polat, Erke ve Elbette Kaynaklar Nazır Yardımcısı Alparslan Bayraktar ve sair yetkililer deli dolu angajman sırasında hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla ilçelerdeki yetkililer, ellerindeki meşaleleri doğalgazla buluşturdu.

Doğalgazın ateşle buluşmasının peşi sıra Cumhur Reisi Erdoğan, “İnşallah bu kış, Kastamonu benzeri apayrı yunak olacak. Banyolarımız ayrımsız apayrı sıcak olacak. Mutfaklarımız hakeza öyle ve evlerimizde inşallah doğalgazın konforuyla tıpkısı eksantrik mevsimi bütün birlikte yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: