Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nazik Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Toplu Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimizin kutsal değerlerine araç uzatanlar, milletimizin kutsallarına hakaret edenler hem toplumsal vicdanda hem üstelik ülfet önünde adisyon vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

Erdoğan, Zafer Meydanı’nda düzenlenen Büyük Atak’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Şişko Açılış Töreni’ndeki konuşmasında, “Biricik budun, biricik bayrak, bir tane vatan, bir tane büyüklük” vurgusu yaptı.

Türk milletinin birliğini kimsenin bozamayacağını tamlayan Reisicumhur Erdoğan, “Milletimizin mukaddes değerlerine çevirici uzatanlar, milletimizin kutsallarına taşlama edenler hem maşeri vicdanda hem de hukuk önünde adisyon vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

“Tarihi şahsiyetlerimiz ortada ayrımcılık yaparak kargaşa tüccarlığına yeltenen yapmacıklı tarihçiler yapışkan emellerini gerçekleştiremeyecekler.” ifadelerini kullanan Erdoğan, tek öğür faşizmi özlemiyle yanıp tutuşanların akıbet 20 yıldır olduğu gibi gelecekte bile hedeflerine ulaşamayacağına belen etti.

Türkiye’nin şahlanışına zümre vurma gayretlerinin milletle ve gençlerle boşa çıkarılacağını dile getiren Erdoğan, “Ecdadımızın bu topraklarda bıraktığı izleri takip ederek, Türkiye’yi ahlakla, erdemle, adaletle, kardeşlikle büyütmeye bitmeme edeceğiz.” dedi.

“Vatanımızın ciharıyek köşesindeki şehitliklerimiz alplık destanlarıyla meşbu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar’ın Kurtuluş Savaşı’nın sancak şehirleri arasında vadi aldığını, topraklarının martir kanlarıyla yoğrulmuş bereketli benzeri belde olduğunu belirterek, kentte 7 şehitlik bulunduğunu hatırlattı.

Gençlerden şehitlikleri konuşma ederek kitabeleri dikkatle okumasını talip Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kurtkaya Şehitliği Kitabesi’ndeki göz yaşartıcı hikayeyi burada katılmak istiyorum, Balaban Hücum 26 Ağustos 1922 haset sabah 04.30’da başlamış ve iki saat içerisinde düşmanın hep tel örgüleri parçalanmıştır. Elan dolaşma doğmadan zaferin geçmiş ışıkları Anadolu’da parlamaktadır. Başkomutanlık Karargahı’nın bulunduğu Kocatepe’ye yegâne boğaz yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgeleri Türk ordusu için çok önemlidir. Buraların tıpkısı an önceki alınması ve düşmanın bulunmayan edilmesi görevi elan 24 yaşındaki Yüzbaşı Agah’a verilir. Yüzbaşı Agah, emrindeki 150 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile 2 bin 500 nefis antagonist tümenine saldırarak balaban bir çarpışma başlar. Bütün çarpışmalar 27 Ağustos öğlen saatlerine büyüklüğünde sürer. Düşman saflarının içine kadar merkez Yüzbaşı Agah onlara ağırbaşlı zayiat verdirerek batı istikametine kaçmalarını sağlar. Şişman ayrımsız takviye düz düşman birliği ile çarpışırken Yüzbaşı Agah, 100 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile birlikte şehit düşer. Geriye kalan 50 Mehmetçik ve sağlamlaştırma kuvvetlerimizle düşman bu düzlük içerisinde tamamen yok edilir. Evet, hemen Afyon’daki abideler değil, Kütahya’dan Çanakkale’ye kadar vatanımızın dört bir köşesindeki şehitliklerimiz dahi buna analog kahramanlık destanlarıyla doludur.”

Dünyanın 34 değişik ülkesindeki 78 Türk şehitliğinin milletin doğruluk, türe ve özgürlük önünde verdiği mücadelenin sembolü olduğunu anlatım eden Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın bildirme şişman şehitliği olduğunu belirtti. Reisicumhur Erdoğan, bu nedenle Türkiye’nin şüheda yurdu, Türk milletinin da şehitleriyle etkili aynı millet olduğunu vurguladı.

İstiklal Marşı’nın dizelerini okuyan Erdoğan, şehitlerden aldıkları ilhamla YANLIŞSIZ Parti’nin temellerini Afyonkarahisar’da attıklarını ve hümayun yürüyüşü başlattıklarını, 21 yıldır geceli gündüzlü demeden çalıştıklarını ve Türkiye’ye aşkla hizmet ettiklerini anlattı.

Reisicumhur Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’ni tebcil etmek, perçinlemek, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine dayanmak amacıyla himmet gösterdiklerini, milletin desteği ve duasıyla “aşılmaz” denilen engelleri aştıklarını kaydetti.

Milletin desteğiyle Türkiye’yi, bölgesinin ışıldak yıldızı haline getirdiklerini nâkil Erdoğan, Türkiye’yi rastgele alanda tarihi yatırımlarla tanıştırdıklarını belirtti.

(Sürecek)

Share: