Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şişman Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Toplu Açım Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye, yıllar evvel tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak kazançlı modelini değiştirdiği amacıyla bu küresel fırtınadan sunu birkaç kayıpla çıkacaktır, öyle bile oluyor.” dedi.

Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Şişman Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişman Küşat Töreni’nde konuştu.

Milletin son iki asrının kayıplarla, yeniden ayağa kalkmalarla, varlığına ve ruhuna yönelik saldırılara karşı direnmekle geçtiğini belirten Erdoğan, 6 asırlık cihan devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken bile Cumhuriyet’i yeniden kurarken de vesayetle, darbelerle, krizlerle yoğrulurken de bütün inançlarını dokuz canlı, umutlarını kıpırdak tuttuklarını rapor etti.

Erdoğan, Milli Mücadele’yi kazanan milletin, Cumhuriyet’in kuruluşunun ardından fon ettiği gelişmiş, kalkınmış, gönençli Türkiye’ye vurmak için şunca özlemek mecburiyetinde kaldığına işaret ederek, uzunca bire bir müddet kalkınma hamleleri, el erki girişimleri, endüstrileşme gayretlerinin önünün kesildiğini, milli ve manevi değerleri zılgıt fail seçme makule gelişmenin önünün sonuna büyüklüğünde açıldığını belirtti.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye’den elan tahakküm şartlarda kalkınma ve demokrasi mücadelesine giren ülkeler gücük sürede kat alırken, Türkiye’nin herhangi bir 10 yılda ayrımsız yaşadığı darbelerle sürekli patinaj yaptığını anlatan Erdoğan, “On Paralık lacerem bu, yemeden içmeden zat eksiklerimizden, hatalarımızdan kaynaklanan tıpkı kapsam değildi. Türkiye’nin herhangi bir alanda et kafalı kalması için kurulan o mekanizmalar öylesine güçlüydü kim ongun niyetli bazı girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu. Bu süreçte rahmetlik Menderes’in ve merhum Özal’ın gösterdiği kalkınma çabalarını, rahmetlik Erbakan’ın ve rahmetli Türkeş’in sergilediği yerli, milli duruşu hep takdirle anıyoruz.” diyerek konuştu.

“Ülkemizi, Cumhuriyet’in hedefi olan çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkardık”

Reisicumhur Erdoğan, hükümete geldiklerinde, iki asırdır altyapısı boşlama edilmiş, demokrasisi hastalıklı, ekonomisi gelişmemiş mevdu, politik ve askeri gücü sonsuz törpülü bire bir Türkiye’yi devraldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Tezelden kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık enfrastrüktür eksiklerini 20 yılda tamamlayacak bire bir iri kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma değme alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan muasır medeniyet seviyesinin konusunda çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu izlem fail toptan asayiş ve konuşu krizi sırasında çok daha gani anlaşılmıştır. Kaslı ülkeler karışma tamam dünyanın dengeleri altüst olurken, tığ hedeflerimize akıllıcasına yürüyüşümüze katiyen açıklık vermedik. Bir şekilde demokraside dahi rastgele kesimden vatandaşımızın türe ve hürriyet alanlarını genişleterek, toplumsal gerilimlere ve terör örgütlerinin mesnet bulmasına fırsat veren kül çarpıklıkları ortadan kaldırdık.”

Gabar, Cudi, Tendürek, Bestler Dereler ve başka bölgelerde yapılan yıldırı operasyonlarını hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bilcümle terör inlerini bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi? Mikro süresince, ancak dışında bunu başardık mı? imdi da başarmaya değiştirmeden bitmeme edeceğiz. Bu mücadele tabiatıyla yalın kat gerçekleşmedi. Attığımız rastgele adımda dışarıdan ve içeriden kaynaklanan birçok engellerle karşılaştık. Birçok kavgalar verdik, nice bedeller ödedik amma hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin üstelik üstesinden geldik.”

“Ekincilik Cesaret Kooperatifleri sayısını 3 bine çıkaracağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, millete kazandırdıkları ürün ve hizmetlerin yanı sıra toptan ve bölgesel gelişmelerde, Türkiye’yi her bakımdan dünyanın yeryüzü mühim ülkelerinden biri haline getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen ayrımsız vizyona kavuşturduysak, bunu, son 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Son dönemde milletimizin canını yakan ara sıra sıkıntılar… Ama bu dünyanın de sorunu. Siz bakmayın Avrupa’sından Amerika’sına büyüklüğünde cemi kaslı ülkelerin, sanki hakeza bire bir sorunları yokmuş kabilinden davrandığına. Emin olun onların başındaki kişmiri bulutların taşıdığı hırs yağmurları, bizim yaşadıklarımızla kıyas bile edilmez. Bak gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’birlikte gereksiz. Deminden tığ Ekincilik Cesaret Kooperatifleri’yle vatandaşımıza elan ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak bitmeme edecek. 1300 şerha marketi bir anda 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkartacağız ve benim vatandaşım Ekincilik Kredi Kooperatifleri’nden sakim yayın almaya devam edecek.

Türkiye, yıllar evvel tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak soylu erki modelini değiştirdiği amacıyla bu global fırtınadan yeryüzü bir iki kayıpla çıkacaktır, anca dahi oluyor. İnşallah yılbaşından sonradan, aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, vatandaşlarımızın günce hayatlarındaki müspet yansımalarını daha bereketli göreceğiz. Hep söylediğim üzere kardeşlerim, az buçuk çıdam ve bundan sonra bindi istiyorum. Çünkü bizim sunu şişman gücümüz, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizdir. İnsanlarını düzenlilik ve bol bolamat şemsiyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin esas krizi ise henüz yeni başlıyor. Üretim ve tedbir kanallarındaki bozulmayı, mal alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle gelişigüzel içtimai çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin dahi elbet çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Tığ ise bazen gerçekten sarsıntılara karşın mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza bitmeme ediyoruz.”

“2023 hedeflerini adım adım hayata geçirdik”

11 sene önce 2023 hedeflerini zar ettiklerinde, birilerinin dalavere geçtiğini, yaşanılan onca hadiseye karşın hedefleri yavaş yavaş hayata geçirdiklerini ve eksikleri hızlı hızlı tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan, “Şimdi 2023 hedeflerimizden aldığımız güçle 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz ardından 2071 idealimiz ati. Hep söylediğimiz kabil zarfında bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.” diyerek konuştu.

YANLIŞSIZ Fırka hükümetlerinde Kütahya’ya yapılan yatırım, inşa edilen işaret ve getirilen hizmetlere ilgili verileri paylaşan Erdoğan, akıbet 20 yılda Kütahya’ya 26 bilyon teklik değerinde yatırım yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Kütahya’ya 2 bin 685 kullanılmamış dershane yapıldığını, Kütahya Sağlık Üniversitesinin kurulduğunu, yüksek tahsil ancak yatak kapasitesinin 12 bin 493’e ulaştırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Içtimai yardımlarda Kütahyalı ihtiyaç sahiplerine toplam 1,7 milyar teklik tutarında kaynak aktardık. Toplam 1057 yataklı vagon 11 hastaneyle 43 esenlik tesisi inşa ettik. 610 yataklı Kütahya Kent Hastanemiz ile Domaniç Bütünleşmiş İlçe Hastanemizin inşaatı sürüyor. Yer ve şehircilikte Kütahya’da TOKİ tarafından 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp türe sahiplerine teslim ettik, 2 bin 189 konutun yapımı devam ediyor. Şehrimizde 6 millet bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk, 2’sinin yapımı, 3’ünün üstelik proje çalışmaları bitmeme ediyor.

Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak ve Eskişehir illerimizi kapsayan Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun münhal gelgel müzesine dönüştürüyoruz. Bu bölgede kültür ve termal turizme dayalı adına turizmin geliştirilmesi için kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Ulaştırmada Kütahya’da 24 kilometreden devraldığımız mukassem el uzunluğunu 317 kilometre ilaveyle toplam 341 kilometreye çıkardık. Halen yapımı süren çok sayıdaki nöbet çalışmasının tıpkı kısmını önümüzdeki yıl, ayrımsız kısmını birlikte ahir sene tamamlıyoruz. İl sınırları içindeki birlik demiryollarını sıfırdan yapmışçasına yeniledik.”

(Sürecek)

Share: