DATÜB Genel Sekreteri Uçar, iskanlı kafile edilecek Ahıska Türkleriyle görüştü

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Umumi Sekreteri Fuat Uçar ve beraberindeki yıldız bilimi, geçici konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türkleriyle ayrımsız araya gelerek Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Bitlis’in Çakal Armudu ilçesine yerleştirilecek olan ailelerle görüştü.

Ukrayna’dahi devam fail savaşta ülkede mahsur küsurat Ahıska Türklerinin tahliyesi 10 Mayıs Salı günü itibariyle Herson kentinden Elazığ’a başlamıştı. Bu çerçevede Elazığ’a gelen Mesket Türkleri şehir merkezine merbut Aşağıdemirtaş Arızi Konaklama Merkezine yerleştirilmişti. Geçici Konaklama Merkezinde kâin Ahıskalı Türklerini ülfet fail DATÜB Umumi Sekreteri Fuat Uçan ve beraberindeki yıldız bilimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoluyla kararlaştırılan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat vasıtasıyla açıklayan Ahıska Türklerine verilen vatandaşlık ve uzun dönme eğleşme izninden kontekst geçmiş etapta Bitlis’in Çakal Armudu ilçesine gidecek olan ailelerle kardeş kardeş ederek sürecin kuşkusuz gelişeceği üzerine bilgiler verdi.

İlk etapta 200 ev Ahlat’a yerleştirilecek

İki gündür Acun Ahıska Türkleri Birliği heyeti kendisine Elazığ’da bulunduklarını belirten Uçar, “Umumi Başkanımız Ziyatdin Kassanov’un talimatlarıyla geldik. Elazığ’a evvel etapta Ukrayna’nın Herson bölgesinden bin 400’e yakın insanımız gelmişti. Henüz sonradan da Bursa, Eskişehir, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde yurtlarda mütezayit Ahıska Türklerinin kâffesi buraya getirildi ve diğer tamlık şehirlerdeki Ahıska Türkleri Elazığ’birlikte bulunan bu konteyner kente geldi. Cumhurbaşkanımızın kararıyla bin Ahıska Türkü aileyi iskanlı göçle Türkiye’de iskan etmesi kararı verildi. Bu çerçevede aileleri fark etmek ve bunların önce etabında Yabani Armut’a iskanlı göçlere yapılacak konutlarla ilişkin hem halkımızı burada brifing gayeli geldik gök bilimi namına. İnşallah kışa mümasil dönemde önceki etapta 200 familya Çakal Armudu ilçesine iskanlı göçle yerleştirilecek. Çakal Armudu’ta ilgili ayrıntılı bilgi verip ilk etapta oraya gidecek ailelerle görüştük. Bire Bir zamanda burada yapılan çalışmaları gördük. Bu güzel çalışmaları hem halkımızla paylaştık hem bile bunları görerek burada sunturlu benzeri ortamın oluştuğuna şahit olduk. Bizim buraya gelmemizin amacı buydu. Artık iskanlı göçle Ukrayna’nın Herson kentinden gelen Ahıskalı Türkler yerleştirilecek yerlerle ilişkin detaylı bilgilendirdik. Bir zamanda oraya geçmiş etapta gidecek ailelerle bile mülakat yaptık. Ayrıksı şehirden gelen ailelerinde da buraya yerleştirilmesine şahit olduk. Devletimiz var olsun Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta kalkışmak amacıyla emeği olan herkese teşekkürname ediyoruz. Cenabıhak devletimize bozulma vermesin” dedi. – ELAZIĞShare: