DEMİRCAN: FESTİVALLERLE YARATICI DÜŞÜNCEYİ TARİHİ MEKANLARA YÖNLENDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ

EKIN ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan,”Festivaller şehirleri öncelemek, turistleri haykırmak, sanatı desteklemeyi amaçlıyor. Bakir ilham kaynaklarını insanlara tanımlamak kabilinden, bir nice çıktısı olan etkinliklerden oluşuyor” dedi.

Türkiye Firez Yolları Festivalleri’nde sanatseverler tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten sayısal sanatlara büyüklüğünde birçok etkinlikle buluşacak. Beyoğlu Firez Yolu Festivali’nde ise 1-24 Teşrinievvel tarihleri ortada, 51 ayrı mekanda, 88 mağaza ve 5 peyda gelgel sahnesinde, 6 binden fazla sanatçının katılacağı binden fazla aktiflik gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan festivallerle ilişik açıklamalarda bulundu.

“BEYOĞLU’NUN BIREY SINIRLARI SINIRSIZDIR”

Demircan kültürün şehir hayatı içerisinde geliştiğini belirterek, “Şehirlerde fariza bölümü yapıyoruz. Sanatçılarımız şehirleri düşünsel, mimari, tasarımsal ve gastronomi üstüne geliştiriyor. Ayrımsız yandan sanatçılarımızın hayatımızı geliştirdiği şeyin adı kent olurken, mavera yandan insanlar şehirdeki gelişmiş yenilikleri, hayatına içselleştirerek yaşıyor. Ezcümle şehir ekin ve sanattır. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına sanatın birçok disiplininde gerçekte bir nice festivaller ve etkinlikler yapıyoruz. Ama kent festivali eksantrik tıpkısı molekül. Şehir içtimai hayatın hep disiplinleriyle ayrımsız arada yaşandığı yerin adı. Şehri aynı bilcümle adına anlatmak, tanımlamak, paydaşlarıyla gelişigüzel sunmak koskocaman. Dünyada ‘Avrupa kültür başkenti’ süreçleri Afrika’da ve Amerika kadar birçok yerlerde şehirleri civar plana çıkartan hars festivalleri yapılıyor. Firez ve Turizm Bakanlığı adına Beyoğlu’nda başladığımız bu süreçte restore ettiğimiz çokça tarihi mekan oldu. Beyoğlu yenileme yapılarının yanına kullanılmamış gündeş yapılarla eşleştirdiğimiz, geçmişle geleceği iç içe sunan çağcıl hayatta, tarihi mekanları sanatla yoğurarak toplumun önüne çıkartan bir yerdir. Sınırları sıkıntılı kadar görünür fakat, duygusal sınırları sınırsızdır. Bakanlık yerine AKM’den başlayarak Galataport’a kadar doğrudan yaptırdığımız binlerce yapının olduğu ayrımsız esas. Tığ bu şehre hep durumlar ve dinamikleriyle dolay plana hissetmek anlamına mevrut bu etkinliği yapınca, bunun tuttuğunu ve istendiğini gördük. Ankara, Diyarbakır, Çanakkale derken bunu bilcümle Türkiye’ye yayma moduna akla yatkın evrildik. Firez ve Turizm Bakanlığı’nın asıl hedefi bu” diye niteleyerek konuştu.

“ŞEHRİ TANITMAK, SANATI ÇOĞALTMAK, TURİST ÇAĞIRMAK”

Demircan, Beyoğlu Kültür Yolu’nun üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu hem Beyoğlu ve İstanbul açısından hem üstelik özge yaptığımız etkinlikler açısından çokça heybetli. Sunma heybetli amacı Türkiye’deki şehirlerin, hangi yöntemlerle tanıtılacakları ve destekleyeceklerinin öğretilmesi. Bire Bir yönüyle şehirleri lanse etmek, özge yönüyle turistleri çağırmak, sanatı iaşe etmek ve üretken düşünceyi tarihi mekanlara yönlendirmek. Kullanılmamış esin kaynaklarını insanlara tarif etmek üzere birçok çıktısı olan etkinlikler manzumesi. Kudretli olduğunu görüyoruz ve herkesi bu mekanlara bu gözle bakmayı çağırma ediyoruz” ifadelerini kullandı.Share: