Depremde nazik hasar düz Gaziantep’in Nurdağı ilçesi mahmul yıkılarak baştan inşa edilecek

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler Gaziantep’in Nurdağı ilçesine büyük hasar verdi. İlçede çokça sayıda çatı yerle bire bir oldu.

KONTROL ISTIRDAT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Depremin 8. gününde Nurdağı’nda çökme kaldırma ve arama istirdat çalışmaları sürdürülürken ilçenin yüzde yüzünün yıkılacağı belirtildi. Nurdağı’na görevlendirilen Şırnak Valisi Osman Bilgin, çöküntü alanlarında kontrol kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

“8 ENKAZDA KONTROL ISTIRDAT ÇALIŞMASI VAR”

İlçede en üst 160 saat sonra Nilüfer Apartmanından 18 yaşındaki Devlet Coşkun sağlıklı olarak kurtarıldı. Kurtarma çalışmalarını durumunda izleme eden Vali Bilgin, “Bilcümle ekiplerimiz elbirliğiyle çalışıyor. Ekiplerimizin tamamının çokça iri katkısı var. Nurdağı’nda serencam 8 apartmanda depresyon altından arama istirdat çalışması var. Türkiye’nin bu birliği, bütünlüğü olduğu sürece bizle bu afetleri Allah’ın izniyle arz güdük sürede atlatacağız. Üzüntülüyüz çok canlarımızı yitirdik.” dedi.

NURDAĞI YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Ilbay Osman Bilim Adamı, Nurdağı ilçesinin tamamen yıkılarak yeniden inşa edileceğini de belirterek, “Yaşadığımız kıran çokça iri facia. Nurdağı ilçesinin kararını aldık bakanımızla. Yer Kentçilik Bakanı Misyon Kurum’la. İlçeyi kaldırıyoruz, komple yıkıyoruz tamamını, yüzde yüzünü. Bir apartmandan 150 ceset sâdır binamız var. Yeniden düz yazı olacak” diye konuştu.

Share: