Depremden bu yana nüfusu yüzde 40 artan Mersin üzere ortak davet: Özel heykel kapsamına alınmalı

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin arkası sıra Sazak’deki kurum ve yapılış ile STK’ların temsilcileri, Sazak Ticaret Borsası’nda benzeri araya gelip, eş sağlam yayımladı.

“GÖÇ DALGASI BİR ‘SOSYAL AFET’E DÖNÜŞTÜ”

Türkiye’yi sarsan depremlerin peşi sıra Sazak’e kısaca 400 bin depremzede geldiğinin belirtildiği metinde, “Afet sonrası Mersin’e mevrut savruk fakat mecburi barhana dalgasının etkisiyle enfrastrüktür, barınma ve muvasala özellikle oluşmak üzere metin haddinden fazla alanda kentin olanaklarının üzerine çıkılmasından belde, göç dalgası tıpkısı ‘sosyal afet’ haline dönüşmüştür. Kentimizin içre bulunduğu mevcut kapsam değerlendirildiğinde, depremzede vatandaşlarımızın göçüyle ortaya çıkan ihtiyaçların dimdik ve sürdürülebilir bire bir şekilde karşılanabilmesi ve kentin elan mukavemetli ayla gelmesi üzere aşağıda düz kayran ve kentin kaderini etkileyecek öncelikli taleplerin, ilimizin dinamikleri 47 alım ve bünye adına davet metnimiz ile karşılanması talebinde bulunuyoruz” denildi.

“İKİ HAFTADA KENTİN NÜFUSU YÜZDE 40 ARTTI”

Metnin devamında, tilmiz ilgilendiren etraflı açıklamayla “Sazak, özel bir bindi/yontu kapsamına alınmalıdır. 2022 yer nüfusu 1 milyon 916 bin olan Mersin Ağacı ve kentimizde faal ve eş sayımına dahil olmayan ecnebi uyruklu 400 bin yabancıya munzam namına, kısaca 400 bin depremzedeye da eş sahipliği yapmaya başlamıştır. İki hafta gibi güdük tıpkısı süre içre Mersin’in nüfusu yüzdelik 40’e andıran bir oranda artmıştır. Bu siktirici hareketle; merkezi bütçeden Mersin’e nüfusu ile orantılı adına aktarılması müstelzim tamlık kaynaklar, bu oranda artırılmalı ve acilen kullanıma açılmalıdır. Toplanan ve devletimizce verilecek olan sarsıntı yardımlarının etkilenen illere dağıtılmasında, Sazak’in yüzbinlerce depremzedeye aile sahipliği yaptığı ayn önüne alınmalıdır” denildi.

‘MERSİN, 3’ÜNCÜ BÖLGEDEN 5’İNCİ BÖLGEYE ALINMALI’

Sağlık ve eğitim bilimi karışma bir nice ihtiyacın kentte arttığının vurgulandığı metinde, şunlar kaydedildi: “Bu ihtiyacı karşılayabilmek için, bu hizmetlerin miktarını ve bunları yerine getirecek personel sayısını şipşak artırmalıyız. Depremzede vatandaşlarımızın istihdam edilmelerini teşvik etmek için, İŞKUR aracılığıyla elden depremzedelere müteveccih istihdam heveslendirme programları başlatılmalıdır. Envestisman Motivasyon Sistemi’nde 3’üncü bölgede kayran düz Mersin Ağacı’in, mevcut alışılmadık şerait ayn önüne alınarak, 5’inci bölgeye alınması sağlanmalıdır.

ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Kentimiz üzere hayata geçirilmesi önem arz eden aşağıdaki projelerin ivedilikle tamamlanmasını temenni ediyoruz; içme ve kullanma suyu ihtiyacını giderecek Pamukluk Barajı’nın isale hattı ve arıtma tesisleri, Çukurova Lehçe Havaalanı’nın hizmete açılması, istihdam sorununu çözecek OSB ve gerçekten endüstri sitelerinin; altyapılarının tamamlanması ve genişletilmesi amacıyla olanaklar sağlanması, basamak açığının giderilmesi üzere şişman göz ve enfrastrüktür yatırımlarına bindi sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca Sazak’in iktisadi gelişimine koca katkılar vereceğine inandığımız bitmeme eden ve planlanan projelerin hayata geçirilmesinde yarar görüyoruz. Bunlar; zar edilmiş turizm bölgelerinin yatırıma dönüştürülmesi, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na da münfail olan Mersin Ağacı metrosunun hayata geçirilebilmesi için ait cemi prosedürlerin tamamlanması, Çeşmeli- Taşucu Otoyolu Projesi, Mersin- Antalya yolunun, Sazak- Gaziantep Hızlı Şimendifer Hattı’nın, Mersin Asıl Konteyner Limanı’nın yapılması. Önerilerimiz başta Cumhurbaşkanı’mız almak amacıyla ilişik mercilere iletildi. İvedilikle uygulanmasının bu sürece büyük faydası olduğu kanaatindeyiz.”

Share: