Depremzedelerin “can yâran”ına Mardin’deki merkezde bakılıyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Ofis Başkanlığına ilişkin Çıkmaz Hayvanları Iyileştirme Merkezi ve Efsanevi Hastanesi’nde, 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerdeki depremzedelerin kedi ve köpeklerinin tedavisi yapılıyor.

Merkez Artuklu ilçesinin kırsal Eryeri Mahallesi’nde, röntgen, biyokimya ve hemogram cihazları, ameliyathaneleri, pahal bakım ünitesi, ilkah odaları, rehabilitasyon merkezi ve yıkama odaları bulunan merkezde, 9’u veteriner, 4’ü hayvan sağlığı teknikeri doğmak için 61 personel görev yapıyor.

Kaza nâkil, yara pazar gören, hastalanan sokak hayvanları için hizmete verilen merkezde, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mahmut Demirtaş’ın talimatıyla depremzedelerin hayvanları da otama ediliyor.

Merkez Müdürü baytar Nurettin Bozdağ, AA muhabirine, 61 personelle sokak hayvanlarına 7 çağ 24 saat hizmet verdiklerini söyledi.

Sokak hayvanlarının daha bol ortamda tedavi edilmesi ve kısırlaştırılması amacıyla ellerinden mevrut çabayı gösterdiklerini nâkil Bozdağ, şöyle konuştu:

“Kahramanmaraş merkezli depremlerden yağlık mağdur olan vatandaşlarımızın benzeri kısmı Mardin’e gelip yerleşti. Kedi ve kapik sahibi vatandaşlarımıza bütün hizmetlerimizi seferber ettik. Buraya başvurma eden depremzede vatandaşlarımızın pisik ve köpeklerine yönelik seçme soy işler yapılıyor. Depremzedelerin 17 kedi ve köpeğini otama ettik. Merkezimiz depremzede vatandaşlarımız için seçkin kalem hizmete açıktır.”

Bozdağ, hayvanların da depremlerden münasebetsiz etkilendiğini belirterek, bu anlamda dahi deneyimli hekimlerinin hayvanlara lüzumlu desteği verdiğini kaydetti.

Bütün hayvanlara tabiiyet ve şefkatle baktıklarını dile getiren Bozdağ, “Depremzede vatandaşlarımızın dahi merkezimize iştiyak rahatlığıyla can dostları amacıyla müracaat etmelerini önemsiyoruz. Tedavinin dışında mama desteği üstelik sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: