Dere yatağına tarımsal derman dökerek kirliliğe sebep olan zanlıya rekor ukubet

Öz yatağına zirai umar dökerek kirliliğe illet olan zanlıya rekor ceza

Dere yatağına tarımsal çıkar yol döken zanlıya 548 bin 48 liralık para cezası uygulandı

BALIKESİR – Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle, Balıkesir Karapürçek Mahallesi’nde dere yatağına tarımsal çare dökerek kirliliğe bozukluk olan zanlıya 548 bin 48 lira nakdî ceza uygulandı.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Balıkesir’in Susurluk ilçesine tutkun Karapürçek Mahallesi’ndeki öz yatağında meydana gelen kırmızı renkli kirlilik ihbarı üstüne takkadak harekete geçti.

Bakanlık denetleme ekipleri, bölgede yaptıkları inceleme sonucu mahalle kanalizasyonunun dereye inhilal noktasından dekoratif alarak akredite laboratuvarına konfirmasyon etti. Ekiplerin olay bölgesindeki incelemeleri sonucunda ise öz yatağındaki al renkli kirliliğe Karapürçek Mahallesi’ndeki tıpkısı evin deposunda kâin ve kullanma süresi önceki tarımsal ekincilik ilaçlarının şebeke sistemine boşaltılması sonucu oluştuğu ortaya çıktı.

Bakanlık ve uray ekipleri, kirliliğin Susurluk Çayı ve Marmara Denizi’ne ulaşmaması üzere çalışmalarını cemaziyelevvel akşam saatlerinden buyana gece gündüz sürdürürken vidanjörlerle çekilen pislik bölgedeki su tasfiye tesisine götürülüyor.

Yapılan denetimlerde, derenin lağım döşemi deşarj noktasına mail bölgelerinde bölümsel balık ölümlerinin de görüldüğü belirtildi.

Balıkesir Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü, Karapürçek Mahallesi’ndeki derede meydana mevrut kirliliğe sebep olan zanlı İ.D.’ye 548 bin 48 teklik yönetimsel para cezası uyguladı ve çirkin hakkında Cumhuriyet Altını Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.Share: