Deregümü köyü geçimini karanfil ve domatesten sağlıyor

Isparta’nın 2 bin nüfuslu köyü Deregümü’nde yetiştirilen karanfil ve domates, dolay halkının sözleşme kaynağı oluyor.

Deregümü’nde yıllarca yetiştirilen üzüm ve gülde verimin düşmesinin arkası sıra köylüler, önceki yıllarda domates ve karanfil üretimi amacıyla sera kurdu.

Sera sayısının anbean arttığı köyde 1850 dekar alanda yetiştirilen karanfiller, sevimsiz çekicilik depolarında koruma görevlisi edilmesinin arkası sıra İspanya, Bulgaristan, İngiltere, Hollanda ve Rusya’ya ihraç ediliyor.

Deregümü’nde 750 dekar alanda üretilen domates birlikte iç ve aut piyasada yerini alıyor.

Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Fert Selçuk, AA muhabirine, köy halkının ince yıllar tarımla uğraştığını söyledi.

Köyden ekonomiye almanak ortalama 250 milyon teklik girdiği sağlandığını belirten Selçuk, bu tarımsal faaliyetlerde çok sayıda kişinin istihdam edildiğini dile getirdi.

Kesme çiçeklerin renklerine göre farklı ülkelere gönderildiğini belirten Selçuk, “Hem devlet ekonomisine katkı sağlıyoruz hem dahi Türkiye’mizin ürününü dünyada tanıtıyoruz. Tığ üretiyoruz, üretmeye devam edeceğiz, üreten mutluluk ekonomisine yardım sağlayıcı her bir çiftçiye şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuştu.

Köy muhtarı Mürtefi Toprakçı üstelik tahminî 15 yıldır köyde domates ve karanfil yetiştirildiğini dile getirdi.

750 dönüm araziden 10 bin ton domates elde edildiğini anlatan Toprakçı, şunları söyledi:

“Bu sene domatesten kestirmece 70 milyon teklik civarında dirimlik beklemekteyiz. Domatesin yarısından biraz fazlasını Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya kabil illerimize gönderiyoruz, benzeri kısmı de ihraç ediliyor. Domatesin yanı sıra karanfil da üretiyoruz. Bu sene kestirmece 250 milyon ense karanfil üretimi bekliyoruz. Karanfilden da 180 milyon lira ihracat girdisi bekliyoruz.”

Share: