Dereiçi Kanyonu mesire alanı oluyor

Dereiçi Kanyonu mesire alanı oluyor

Ekincilik, Orman Köyişleri Alt Kurul Başkanı Prof. Dr. Yunus Tığ, “Dereiçi bölgesi otlak vasfından çıkarıldı”

“Orman Umumi Müdürlüğü Kars’a haddinden fazla güzel aynı mesire alanı kazandıracak”

KARS – Kars Dereiçi bölgesi tembel durumdan kurtuluyor. Kars Çayı’nın geçtiği etrafında ağaçların bulunduğu bölge otlak vasfından çıkarıldı. Mera vasfından çıkarılan bölge mesire alanı adına vatandaşların hizmetine açılacak.

Dereiçi Kanyonu’nu Orman Umumi Müdürlüğü’nce yeşillendirilerek, günümüz şartlarına akıllıca ağıl getirilerek vatandaşlara hizmet verecek ağıl getirilecek.

Türkiye’de otlak vasfında bulunan bire bir alanın serencam zamanlarda ilk defa mera vasfından çıkarıldığına dikkat çekici Türkiye Nazik Budun Meclisi Tarım, Orman ve Köyişleri Komite Başkanı DÜRÜST Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Kars merkezin insanımızın kullanabileceği bire bir yeşil alana, bire bir mesire alanına ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz. Bizim Dereiçi bölgemiz var. O bölgede vaktiyle Milli Parkların yaptığı benzeri park yeri vardı. Amma küçüktü, kapasitesi yetersizdi. Aylak arkaç geldi, kullanılamadı ve sistemden çıktı” dedi.

Dereiçi bölgesiyle ilgilendiren teferruatlı süreden beri yaptıkları çalışmanın sonuçlandığını rapor eden Prof. Dr. Yunus Kılıç, “Dereiçi bölgesinin, o alanın iri kısmının, adım aşama zira ora haddinden fazla nazik Dereiçi bölgesi orayı Orman Bakanlığı’nın, Orman Genel Müdürlüğü’nün hizmetine verdik. Orası otlak bölgesiydi. Onu meradan çıkardık. Görgüsüz değildir meradan bir alanı intikal etmek. Ihtimal Türkiye’de akıbet zamanlarda çıkan yegâne meradır. Meradan çıkardık. Ormana devrettik. Demin Orman Umumi Müdürlüğü çok evire çevire aynı projeyle orayı ağaçlandıracak, yeşillendirecek, güzelleştirecek ve insanımızın bakım veriyor arkaç getireceğiz” diye konuştu.

Dereiçi Kanyonu Kars Çayı’nın geçtiği, etrafında tarihi yerlerinin bulunduğu bir kayran namına de özen çekiyor. Bir Zaman Askerlik yerine geçer mıntıka, askeriyenin bölgeden çekilmesiyle gelişigüzel süreduran kuzuluk gelmişti. Karslıların sıkça mesire alanı adına kullandığı mıntıka, içerisinde kamelyalar, çocuk parkları ve habitat grupları yapılacak. Hayata geçirilecek olan Dereiçi bölgesi projesi bölgeyi tembel durumdan kurtarırken, Kars’ta çokça pir tıpkısı mesire alanı kazandırılmış olacak.Share: