Destici: “(CHP’lilerin duruşma heyetine müteveccih tepkisi) Kargaşa ortamı oluşturuyorlar”

BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici, “İstedikleri gibi kararlar çıkmayınca ne anayasaya bakıyorlar ne yasalara bakıyorlar. Hakimlerin vicdanına ya de öndeki kanunlara göre değişmeyen verip vermediğine bakmadan işlerine gelmiyorsa militanlık yaparak anarşi çıkarıyorlar. Kargaşa ortamı oluşturuyorlar.” dedi.

Destici, Eskişehir’üstelik Erzurumlular Hars ve Dayanışma Derneğini ziyaretinden önceki gazetecilere yaptığı açıklamada, Yalova Belediyesinde “zimmete mal geçirilmesi” iddiasıyla açılan davanın duruşması sırasında aralarında CHP milletvekillerinin bile bulunduğu kişilerin duruşma heyetine müteveccih söylemlerine ilgilendiren yargının verdiği karara herkesin korku duyması gerektiğini söyledi.

Belediye başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın 20 milyon liranın üzerindeki tıpkı meblağla rüşvetten yargılandığını dile getiren Destici, “Demincek burada Cumhuriyet Ahali Partisi milletvekilleri, duyduğum kadarıyla İstanbul İl Başkanı, Yalova’dan ve mekân illerden gelenler, mahkemeyi etkilemeye çalışıyorlar. Duruşma salonu içerisinde demo yapıyorlar, eylem yapıyorlar. Hakimin verdiği duruluk karara tepki gösteriyorlar. Bir kez bu şurası gösteriyor. Yani militanca tavırlar bunlar. Bunlar ayrımsız milletvekilinin, ayrımsız diyar başkanının yapacağı işlemler değil. Yani çıkarsınız kararı beğenmiyorsanız dışarıda bunun açıklamasını yaparsınız ve tepkinizi gösterirsiniz. Deminden burada basit özellikle gururlu Türk hakimlerine ve savcılarına yönelik sözler, taşlama içeren sözler kabul edilemez.” diyerek konuştu.

CHP Mersin Ağacı Milletvekilli Ali Usta Başarır’ın elan evvel da Türk ordusuna ve Türk Silahlı Kuvvetlerine iftirada bulunduğunu söyleyen Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz esasen beri Büyük Bağlanak Partisi olarak şurası söyledik. Fasıl dokunulmazlığı dışında milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmalı. Tek mebus lüzumlu erzel yanlışlık olsun, ister bu çeşit taksirat olsun, lüzumlu devletin varlığına, ülkenin bütünlüğüne hakaret olsun, lazım terörü övgü olsun, bunlara bulaşamamalı. Bunları bulaştığında bile alışılagelen bir vatandaş kadar hukukun önünde adisyon vermesi geçişsiz.”

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle tutuklandığına değinen Destici, “Evet ayrımsız iddiaları söyleyen CHP Mebus Sezgin Tanrıkulu için aynı molekül oldu mu, olmadı. Ne? Dokunulmazlık zırhına sarıldı. Zımnında buralarda ayrıcalık zırhı işlememeli. Özellikle yıldırı suçlarında asla işlememeli. Fezleke hazırlanması, fezlekenin Hak Bakanlığına gitmesi, oradan meclise gelmesi, mecliste oylanması, bunlar epey mufassal süreler. Bence terörle ilgilendiren suçlarla ilişik genişlik azından bunlar kaldırılabilir, yeniden gözden geçirilebilir.” ifadesini kullandı.

Destici, Cumhuriyet Altını Halk Partililerin Yalova Adliyesi’nde yaptıklarını, cins yüzlerini ortaya koyması anlamında oylumlu bulduğunu vurgulayarak, “Çünkü bilcümle ne diyorlardı? ‘Yargıya ağırlık yapılmasın. Önem siyasallaşmasın. Hakimler, savcılar erkin bırakılsın ve istedikleri kabil vicdanlarıyla yasalara evet bile anayasaya göre karar versin’ diyorlardı. İstedikleri kabil kararlar çıkmayınca hangi anayasaya bakıyorlar ne yasalara bakıyorlar. Hakimlerin vicdanına evet bile öndeki kanunlara göre karar verip vermediğine bakmadan işlerine gelmiyorsa militanlık yaparak anarşi çıkarıyorlar. Kargaşa ortamı oluşturuyorlar. Sair taraftan dahi hakimlerimiz özellikle oluşmak üzere önüne gelene rastgele nev kabullenilemeyecek sözler ve hakaretlerde de bulunuyorlar. Ama burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Kayran abes değil. Yani tabiricaizse karye köpeksiz değil. Zımnında bile kimesne değneksiz gezmeye kalkmasın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti dahi ünsiyet birlikte gereğini yapar ve yapıyor.” dedi.

Dernek üyelerine birlikte seslenen Destici, şunları söyledi:

“Biz şuna inanıyoruz ve geçtiğimiz 100 yıldan itibaren şu söyleniyor kim 21. çağ, Türk asrı olacaktır. Tığ de buna inanıyoruz. Rahmetlik Genel Başbuğ’ımız, şehit liderimiz, behişt mekan Muhsin Komutan, ‘İşte tıpkısı hayalim var.’ diyordu. Adriyatik’ten Çin Seddi’hangi ayrımsız Türk birliği hayali. Demin Türk Devletler Teşkilatı’yla bu kısmen birlikte olsa sağlandı. Orada Türk dünyasından üstelik Azerbaycan özellikle oluşmak için temsilciler vardı. İnşallah zaman açıklanan izlence, hem Türkiye’miz için 85 milyonumuz için kıvrak olsun hem dahi Türk asrına giden 21. asır Türk asrı olacak buna inanıyoruz. Bu noktada yarın Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 99. yıl dönümü. İnşallah Cumhuriyet’imizin 100. yılı, 21. yüzyılın Türk asrı olması noktasında yıpranmamış benzeri başlangıç olacak. Zaman açıklayan bu ‘Türkiye Yüzyılı’ programı bile inşallah büyük aynı girişim olacaktır diyorum. Tekrar milletimiz, ülkemiz ve devletimiz üzere Türk dünyası amacıyla iyi artağan olsun diyorum.”

Konuşmasının peşi sıra Destici’ye Erzurumlular Hars ve Tesanüt Derneği Başkanı Muhammet Çevik yoluyla resim armağan edildi.

Share: