Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansının kapanışında konuştu: (1)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ” Suriye’nin bölünmesini çelmek için Suriye’da hararetli bir yönetimin olması geçişsiz. Topraklarının değme köşesine bilge olabilecek buyruk ancak bağlanak beraberlikle tamam.” dedi.

Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansının serencam gününde kapanış konuşması yaptı, gazetecilerin gündeme ilgilendiren sorularını yanıtladı.

Suriye’deki yıldırı örgütlerine yönelik olasılı askeri operasyonlarla ilişkin Rusya ile aynı takvim üstünde çalışılıp çalışılmadığına müteveccih soruya yanıt veren Çavuşoğlu, “Operasyonlarda ayrıksı ülkelerle takvim oluşturmayız. Tabiatıyla alelhusus kazaların çıkmaması üzere orada bulunmaması gerekenler de dahil bulunanlara işler başladığı ahit hikmet üstelik veriyoruz herhangi bir ahit. Sonuçta bizim amacımız teröristleri ahzetmek. Özellikle Suriye’üstelik hem bize hücumcu hem bile Suriye zarfında bölen benzeri ajandası olan teröristleri kazanmak için bu harekatları yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’da sahada terörle mücadelesini sürdürdüğünü ancak Suriye’üstelik diplomatlık ve siyasa marifetiyle hal için Astana Formatının devrede olduğunu belirterek, “Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim tıpkı şekilde anlaştırmamız geçişsiz. aksi takdirde mihman aynı barış olanaksız, bunu bilcümle söylüyoruz.” diyerek konuştu.

Suriye’deki savaşın başlamasının üzerinden 11 yıl geçtiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Haddinden Fazla kayırıcı öldü, birçok koca ülkesini tecezzi etti. Bu insanlar dönebilmeli. Türkiye’dekiler üstelik karışma. Bunun üzere burada kalımlı benzeri sulh olması geçişsiz.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, baştan inşa üzerine dahi adımlar atılması gerektiğini belirterek, “Bırakışma olmadan, sulh olmadan yeniden nesir üzerine kimse yardım etmek istemiyor. Buna AB de karışma, dünyanın mefret aktörleri dahi uluslararası halkoyu da. Zımnında biz Türkiye kendisine elimizden geleni yapıyoruz ama bütün bunların temeli mütareke. Bu yönde birlikte tabii çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.” dedi.

“Bağlantısızlar Toplantısı’nda Suriye Dışişleri Bakanıyla bile ayaküstü gelişmemiş aynı sohbetim oldu”

Suriye ile istihbaratlar dışında doğrudan diplomatik temasın söz konusu olup olmadığına ait bire bir istifham üzerine Çavuşoğlu, “Şu anda hakeza aynı angajman bahis konusu değil. Cumhurbaşkanımız zaten o soruya karşılık verdiler. Sonuçta tafsilatlı zamandır doğrusu (Rusya Ululuk Başkanı Vladimir) Putin ve Acımasız yetkililer ‘Sizi rejimle görüştürelim’… Esad ile Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız birlikte istihbaratların görüşmesinin yararlı olacağını söylemişlerdi.” yanıtını verdi.

Daha önceki istihbaratlar arası görüşmelerin olduğunu fakat daha bilahare bunda bir boşluk olduğunu aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Demin yine başladı. Sonuçta bu istihbaratlar arasındaki görüşmede birçok mehabetli konular gündeme geliyor. Benim Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’birlikte ayaküzeri özge bakanlarla ahbapça ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla de ayaküstü kısa tıpkısı sohbetim oldu. O derinti marjında, yemekten evvel. Sonuçta orada bile biraz evvel söylediğim, bu ülkenin bir tane kazanç yolunun politik uzlaşma olduğunu… Teröristlerin temizlenmesi geçişsiz. Ki olursa olsun, adı ne olursa olsun ama ayrıksı taraftan çapraz olan Suriyelilerle perhiz beyninde bire bir barışın olması gerektiğini, Türkiye adına da hakeza benzeri durumda buna destek olabileceğimizi üstelik söyledik.”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Suriye’nin yer bütünlüğünü herkesten çıktı desteklediğinin altını çizerek, “Yanı başımızda olan ayrımsız ülkenin sınır bütünlüğü, yer bütünlüğü ve barışı bizi direkt etkiliyor müspet anlamda. Bilakis gelişmeler bizi ne kadar etkiledi görüyoruz. Sonuçta bölücü yıldırı örgütlerine karşı verilecek mücadeleyi birlikte biz rastgele zaman destekleriz. Sonuçta bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz bulunmayan.” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’de bağlanak beraberlik olmazsa Suriye’nin bölünme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“YPG/ PKK’nın yegâne amacı Suriye’yi tahsis etmek. Suriye’nin bölünmesini engellemek için Suriye’birlikte kıpırdak bire bir yönetimin olması lazım, topraklarının her köşesine bilge olabilecek ayrımsız kaime ancak ilişki ve beraberlikle evet. Hep bunu söylüyoruz. Kendilerine bile o ahit, bu hususi benzeri musahabe değil, ayaküstü benzeri dostane olmuştu. Onun dışında değme ilişki olmadı.”

(Sürecek)Share: