Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kastamonu’da konuştu: (3)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz bize güvenen kardeşlerimiz ve mazlum insanlarımızın haklarını savunabilecek güce birlikte sahibiz. Tığ Türkiye Cumhuriyeti olarak ve Türk milleti yerine hazar istiyoruz.” dedi.

Kastamonu Kurşunlu Han’da iş insanları ve STK temsilcileriyle bir araya mevrut Vekil Çavuşoğlu, Türkiye ve Yunanistan ilişkileriyle ilişkin değerlendirmelerine devam etti.

Avrupa Birliği’hangi Şarki Akdeniz Konferansı fora etmek amacıyla çağrıda bulunduklarını ve gelmediklerini tamlayan Çavuşoğlu, “Münasebet gelmiyor? Tıpkı daha soruyoruz, Anadolu kesimi istemiyor. Birkaç yüz bin nüfuslu Küçük Asya kesimi istemiyor diye hakça paylaşım olsun diye koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin hüsnüniyet göstergesi namına Şarki Akdeniz Konferansı çağrısına tamam diyemiyor Avrupa Birliği tutu reşit.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin gaz kaynakları itibarıyla Kıbrıs’ta bile hakça paylaşım istediğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Ona üstelik yanaşmıyorlar. Yanaşmıyorsanız tığ da özlük tedbirlerimizi kendimiz alırız. Biz zat çıkarlarımızı koruyacak güce sahibiz, muktediriz. Tığ bize güvenen kardeşlerimiz ve mazlum insanlarımızın haklarını savunabilecek güce üstelik sahibiz. Biz Türkiye Cumhuriyeti namına ve Türk milleti kendisine hazar istiyoruz, huzur istiyoruz. Zaman biz ülkemiz ve ötesinde sorunların çözümü amacıyla ulama sağlıyoruz. Bizden ayrıksı bu çabayı sarf fail yürekten ayrımsız devlet namevcut. serpmek isteyenler birlikte çalışkan olamıyor. Zira izledikleri politikalarda zikzaklar var.” değerlendirmesinde bulundu.

Krizlerin sunduğu fırsatları mutluluk ve budun amacıyla kıymetlendirmek gerektiğini aktaran Çavuşoğlu, “Pandemi oldu, herkes güvenli istihsal kaynakları, tedarik merkezleri aramaya başladı. Şu anda herkesin aklına mevrut mutluluk Türkiye. Benzeri yıllık ihracatımız 150 bilyon dolara çıkıyor sizlerin da katkılarıyla, Kastamonu’nun de katkılarıyla.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bundan sonra istihsal ve tedarik merkezi olduğuna değinen Çavuşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Zaman bu savaşla gelişigüzel Türkiye çokça koca bir kalıp oldu, form oldu enerji üstüne. Gün Doğusu Avrupa ülkeleri, Balkan ülkeleri, Azerbaycan önem kazandı. Zira Azerbaycan’ın ürettiği gazın bu ülkelere ulaştırılması şu anda elzem. Elan filhakika çok ihtiyaç duyuyorlar. Nedeniyle bunların bütünü Türkiye’nin üzerinden geçiyor ama diğer taraftan şimal koridoru imdi lojistik bakımdan, nakliyat itibarıyla mütenavip olmaktan çıktığı üzere artık Türkiye üzerinden Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden sabık maşrık, gün batısı, ölçülü mesafe dirimlik derecede ehemmiyet kazandı.”

“Türkiye imdi değme yerde, herkesin koymak istediği benzeri mutluluk haline geldi”

Türkiye namına krizleri yönetirken fırsatları üstelik çok gür benzeri şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Serencam günlerde yaptığımız çalışmalarda Cumhurbaşkanımızla Balkanlar’dahi, öncesinde Slovenya ve Belgrad’a gittik. Esasen Libya’birlikte başlayan çatışmalar sonrasında Libyalıları ülkemize nida ettik. Akabinde Fransa Dışişleri Bakanını Ankara’dahi ağırladık. Perşembe haset Sayın Cumhurbaşkanı’mızla bu arada inşallah ata yurdumuz Özbekistan’a ve Semerkant’a gideceğiz, Şanghay İşbirliği Teşkilatı’nda sektörel ortaklı statümüz var ve oradaki toplantılara katılacağız. Oradan bile New York’a geçeceğiz BM Umumi Kurulu’na akmak amacıyla. Oradan de Japonya var, Avrupa var, Afrika ülkeleri var, ölçülü Amerika ülkeleri toplantısına bizi nida ettiler. Peru’da umum Amerika ülkeleri, Karayip ülkeleri, Yıldız Amerika karışma hepsinin katıldığı toplantılar. Türkiye bundan sonra her yerde, herkesin dercetmek istediği benzeri büyüklük haline geldi. Bu bunaltıcı çabalarımızı, sizlerin bile destekleriyle sürdüreceğiz. Vatanımız, milletimiz için çalışmaya devam edeceğiz.”

Türkiye’nin ekonomisini birlikte güçlendirmesi gerektiğini tamlayan Çavuşoğlu, “Tamam pahalılık var, bütün dünyada var. Azık krizini kül dünya yaşıyor peki enerji krizini bilcümle dünya yaşıyor. Bizde de yansımaları var. Erke fiyatı itibarıyla yansımaları, pahalılık itibarıyla yansımaları var. Bunları da halletmek bizim görevimizdir. Eksikliklerimizi, yanlışlıklarımızı göreceğiz, ülkemizi büyütmeye bitmeme edeceğiz.” dedi.

“Konutta, Bakanlıkta herhangi bir yerde abes yanan elektrikleri söndürüyorum”

Çavuşoğlu, zaman tamlık Avrupa’nın, ‘Kışı kuşkusuz geçireceğiz?’ diye düşündüğünü belirterek şunları kaydetti:

“‘Keşke üç, dört katına bulsam üstelik gazım olsa, elektriğim olsa.’ diyor. Tığ çokça şükür on paralık doğal gazımız olmadığı halde, en son Karadeniz’de bulduğumuz gaz ati yıl hatlara bağlanacak, yüzde 95-98’ini ithal ediyoruz enerji ve petrolün. Ona rağmen fiyatlar yüksek amma haddinden fazla şükür bu kışı kuşkusuz geçireceğiz gibi bire bir endişe duymuyoruz ama bu üstelik tabiatıyla tasarruf yapmamamız gerektiği anlamına gelmesin. Tasarrufu herhangi bir devir yapmamız lazım. Ego kendim da konutta, Bakanlıkta gelişigüzel yerde yersiz yanan elektrikleri söndürüyorum. Tasarruf yapmamız lazım ülkemiz amacıyla bile anca ihraç etmemiz lazım. Özellikle ürettiğimiz elektriği komşu ülkelere ihraç ediyoruz. Çokça şükür bu asıl sıkıntılarımız bulunmayan çünkü fikirli ve önemli politikalar sayesinde sıkıntılar yaşamıyoruz. Gıda krizi konusunda ki hangi derse desin. Tamam biz buğday ithal ediyoruz amma hastalık ithal ediyoruz? Zira dünyanın genişlik çokça un ve makarna ihracatçısı mutluluk biziz. Alıyoruz buğdayı, makarnaya çeviriyoruz, un yapıyoruz dünyaya satıyoruz, servet kazanıyoruz.”

(Bitti)

Share: