Diyarbakır’da 2. Şark Pediatri Kongresi başladı

Diyarbakır’üstelik 1247 doktorun katılımıyla 2. Gün Doğusu Pediatri Kongresi başladı.

Doğu Pediatri Derneğince, Dicle Üniversitesi (DÜ) 15 Temmuz Firez ve Kurultay Merkezinde gerçekleştirilen kongredeki oturumlarda çocuk sağlığı ve hastalıkları ele alınacak.

Türkiye’nin gelişigüzel ilinden 1247 doktorun katıldığı kongrede, uygulayım bilimi ve reçete firmaları da çocuk sağlığı ve hastalıkları ile ait sergilik açtı, katılımcıları bilgilendirdi.

Gün Doğusu Pediatri Derneği Umumi Sekreteri, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammet Asena, yaptığı açıklamada, kongrede 4 günde 21 ayrı bilimsel celse yapmayı planladıklarını söyledi.

Bilimsel ve içtimai programlar gerçekleştireceklerini anlatan Asena, kongrenin herhangi bir geçen yıl bilimsel şölene dönüştüğünü aktardı.

Asena, kongre kapsamında düzenledikleri “Kadrajımdan Yavru Bodur Film Yarışması”na 85 ülkeden bine mümasil film ile müracaat yapıldığını, jürinin ilk 10 filmi değerlendireceğini kaydetti.

Asena, kurultay kapsamında 62 firmanın sergilik kurduğunu aktararak, “Elden sağlık değil hem turizm hem birlikte ekonomi açısından kentimize katkısı var. Buradaki asıl uğur çocuk sağlığını ve hastalıklarını temas yönüyle temas etmek. Bala sağlığı ve hastalıklarının farklı branşlara bile emsal olacağına inanıyoruz. Bu sayede diğer branşlarda Diyarbakır veya bölgemizde bu asıl kongrelere aile sahipliği yapacaktır.” sözlerine kayran verdi.Share: