Diyarbakır’da bu mevsim 253 bin titrem mısır üretilmesi bekleniyor

Türkiye’nin kebir tarım merkezlerinden Diyarbakır’da bu sene akdarı rekoltesinin 253 bin ton yerine gerçekleşeceği adisyon ediliyor.

Ekim eskiden bölgenin yeterince yağış alması ve sulama sürecinde sorun yaşanmaması, Diyarbakır’ın ekincilik deseni içinde yetişkin bire bir yere cemaat olan mısırın üretimine müspet yansıdı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bu yıl Diyarbakır’da 177 bin 636 dekarda ekimi yapılan mısırda kestirmece 253 bin titrem iz elde edilmesi öngörülüyor.

Merkez Yenişehir Ekincilik Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, AA muhabirine, ilçelerinde darı hasadının bitirilmek amacıyla olduğunu söyledi.

Son 3 yılda kaliteli tohumların kullanılması, sulama tekniklerinin gelişmesi ve çiftçilerin aldıkları eğitimler sayesinde darı veriminin arttığını dile getiren İskenderoğlu, ilçelerinde 2006’da dekar başına 900-1000 kilo darı alırken son yıllarda bu miktarın averaj 1500 kilograma çıktığını belirtti.

Güzeşte yıl yağışsızlık dolayısıyla verim kaybı yaşandığını anlatım fail İskenderoğlu, bu sene ilk teşrin döneminin yağışlı geçtiğini ve verimin arttığını söyledi.

İskenderoğlu, şöyle konuştu:

“Mısırın verimi bu yıl sabık yıla göre elan bereketli. Geçen yıl darı mahsul ortalamamız dekara kestirmece 1300 kilo civarındayken bu yıl 1500 kilo civarında. Elbette ürün artışının olması çiftçimizin cebine aracısız yansıdı, çiftçinin refahı ve geliri yükselmiş oldu. Nedeniyle rençper mutlu.”

İlçedeki sulu tarım arazilerinin tıpkısı kısmının Devegeçidi Barajı sulama havzasında düzlük aldığını ve Azamet Akarsu İşleri 10. Kesim Müdürlüğünün kuraklık nedeniyle yaşanan sıkıntıyı barajdan baraja su aktararak çözdüğüne dikkati çekici İskenderoğlu, yetkililere teşekkürname etti.

İskenderoğlu, bu sene mısır ekim alanında eksilme olduğunu, bu durumun hem münavebeden hem dahi çiftçilerin sabık sene elde ettikleri algı dolayısıyla pamuğa yönelmesinden kaynaklandığını söyledi.

İlçeye tutkun kırsal Çimenler Mahallesi’nden rençper Salih Çimen dahi tahminî 160 dönüm tarlada buğday, cehre ve akdarı ekimi yaptığını belirtti.

Bu sene 60 dekarda mısır yetiştirdiğini dile getiren Çimen, şunları kaydetti:

“Uğraştık, çabaladık, cebin teri döktük. Şimdi biçime başladık. Biçim zamanı bilcümle çiftçiler kıvançlı. Sonuçta 6-7 kamer sunulan emeğin karşılığını şimdilerde alıyoruz. Bu yılki verimimiz sabık yıldan henüz gür. Güzeşte yıl deneyim amaçlı farklı ayrımsız evlat denedim, dekara 700 kilogram aldım. Bu yıl iki tarlamda darı ektim. İlk biçtiğim tarlamdan dekara 1300 kilogram aldım, fakat şu an hasat ettiğim tarlamda 1500 kilogram civarı mahsul bekliyorum.”

Fellah Hasan Alp üstelik güzeşte sene tarlasının 100 dekarında darı yetiştirdiğini ve dekara 1000 kilo nişane aldığını söyledi.

Bu yıl 300 dekarda darı ektiğini dile getiren Kahraman, “Dekara 1400 kilogram mahsul alıyoruz. Geçen sene güçlü kıvançlı değildik ancak bu yıl verimden memnunuz. Çokça şükür aldığımız mahsul bizi rahatlattı.” dedi.

Biçerdöver operatörü Hasan Derece dahi her sene mayıs ayının sonlarına akıllıca eşkâl sezonuna Mardin’da hububatla başladıklarını elan sonradan Diyarbakır’a gittiklerini rapor etti.

Mısırın bu sene bol olduğunu belirten Derece, “Çiftçinin yüzü gülüyor, bizim da yüzümüz gülüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: