DİYARBAKIR’DA ‘EVLAT NÖBETİ’ 4’ÜNCÜ YILINA GİRİYOR

DİYARBAKIR’birlikte Hacire Akar’ın kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler eliyle dağa kaçırıldığını belirterek, partinin devlet binası uğrunda başlattığı ve oğluna kavuştuktan sonra sonlandırdığı eylemin arkası sıra, çocukları kaçırılan sair ailelerin 3 Ilkgüz 2019’dan itibaren tuttukları genç erkek nöbeti, 4’üncü yılına giriyor. 2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan için nöbetini sürdüren Süleyman Aydın, ‘Mücadelemiz sonuna kadar HDP’nin kapısında bitmeme edecektir dedi.

Diyarbakır’üstelik Hacire Akar, 21 Ağustos 2019’de kaybolan oğlu Mehmet’in HDP’liler aracılığıyla dağa kaçırıldığını belirterek, 1 dolaşma sonradan partinin memleket binası önünde yerleşme eylemi başlattı. Habitat eyleminin 3’üncü gününde ortaya sâdır Mehmet Akar, mahkemece sülale hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine sonuç veren Hacire Akar, çocukları kaçırılan ailelere bile çağrıda bulundu. Akar’ın evladına kavuşması ve çağrısıyla harekete sabık çocukları kaçırılan aileler, 3 Ilkgüz 2019’dan itibaren HDP binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylem Diyarbakır ile bile ilişkin kalmadı. Hakkari, Şırnak, Van, Muş ve İzmir gibi şehirlerde birlikte çocukları kaçırılan aileler, HDP binaları önüne her an, eylem yaptı. Yavru nöbeti, ülke sınırlarını da aşarak Almanya’nın Başkenti Berlin’da, yıldırı örgütü tarafından kaçırılan kızı Nilüfer üzere gösteri yapan Maide Türemiş ile devam etti. Evlat nöbetine birçok siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşu dahi destek vererek, arada bir aileleri görüşme etti.

3 Ilkgüz’dahi 4’üncü yılına girecek olan ve 304 ailenin dönüşümlü eylemi, 1096 gündür sürüyor. HDP binası önündeki eyleme katılma rastgele sabık periyot artarken, buradaki ailelerden 37’si, asayiş güçlerine doğrulama olan çocuklarına kavuştu.

‘BU MÜCADELEMİZ HDP’NİN YIKILIŞI OLACAKTIR’

2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan amacıyla eylemini sürdüren Süleyman Aydınlık, yaz kış demeden ve pandemiye rağmen eylemi sürdürdüklerini anlatım ederek, şunları kaydetti

Konu evlatlarımız olmasaydı tek pahal bizi buraya getiremezdi. 3’üncü yılımız bitiyor 4’üncü yılımıza giriyoruz. Tığ burada velet nöbeti markajcı temel ve babalar kendisine buradan bilcümle Türkiye’ye sesleniyoruz. Burada sadece özlük evlatlarımız için HDP’nin kapısında değiliz. Tüm Türkiye’nin çocukları üzere buradayız. 14-15 yaşlarındaki çocuklarımızı kandırıp terör örgütlerine göndermesinler. Elimdeki Türk bayrağı serbest bizim bayrağımız değil, herkesin bayrağıdır. Hepimiz arkadaşça buradayız. Bu mücadelemize sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğiz. Bundan eminim kim bu mücadelemiz sonuna kadar HDP’nin kapısında devam edecektir. Bu mücadelemiz HDP’nin yıkılışı olacaktır.

‘BİZ PKK’DAN EVLATLARIMIZI İSTİYORUZ’

İstanbul’da 8 yıl ilk HDP Kağıthane ilçe binasına gittiği ve peşi sıra kaybolduğunu argüman ettiği oğlu Yakup (19) üzere genç erkek nöbetini sürdüren Saliha Edizer bile 3 Eylül’dahi bizim 4’üncü yılımız. Herkesi buraya bekliyoruz. Yanımızda oldukları sürece aynı yere varacağız. Yaz ve kış demeden biz eylemimizi burada sürdürüyoruz. Baran ve balçık demeden burada bekliyoruz. Bizim evlatlarımızı göndersinler. Tığ PKK’dan evlatlarımızı istiyoruz diye konuştu.Share: