Diyarbakır’dan Kuveyt’e kuzu hitit ihracatı

Diyarbakır’dan Kuveyt’e kuzu hitit ihracatı

Kurban Bayramı’nda besicinin elinde mütezayit kuzu eti Kuveyt’e ihraç edildi

Küçükbaş besiciyi korumak amacıyla faaliyete geçirilen projeyle Kuveyt’e kuzu eti ihracatı

DİYARBAKIR – Ekincilik ve Orman Bakanlığı desteği, Vücut ve Süt Kurumu Umumi Müdürlüğü ile Maya Kucak ve Inat Yetiştiricileri Birliği koordinesinde Diyarbakır’dahi besiciden alınan küçükbaş hayvanların kesimlerinin yapılmasıyla Kuveyt’e 10 tonluk cilt ihracatı yapıldı.

Diyarbakır’birlikte Kurban Bayramında besicinin elinde küsurat küçükbaş zooloji, Tarım ve Orman Bakanlığı desteği, Vücut ve Benzin Kurumu Genel Müdürlüğü ile Damızlık Koyun ve Gâvur Yetiştiricileri Birliği koordinesinde art denk 92 liradan alınarak bire bir deri entegre firmasında kontrolleri yapıldıktan sonra kesimleri yapıldı. Lüzumlu hazırlıkların tamamlanmasıyla evvel etapta Kuveyt’e 10 tonluk kuzu hitit ihracı gerçekleştirildi.

Tıpkısı vücut entegre firması umumi heyet başkanı ve Diyarbakır Ticaret Borsası Sedir Başkanı Ahmet Kamer, besicileri, üreticileri desteklemek için Diyarbakır’dan Kuveyt’e kuzu eti ihracatı yaptıklarını söyledi. 10 tonluk ihracatla hem ülkeye döviz vermek hem bile besicileri zarara düşürmeden bu işi sürekli ayla getirmeyi amaçladıklarını nâkil Ay, “Tığ, şu anda fazlasını gönderiyoruz. Şu anda kuzu karkas namına toptan fiyatları 92 liradan dun kaçınan şekilde alımları yapıyoruz. İhraca bugün start verdik. Bu, Diyarbakır ekonomimiz için, besicilerimiz üzere şişman benzeri destektir. Fiyatlar yükselip nedeniyle üreticilerimiz beis etmeyecektir. Şu anda üreticilerimiz çokça ağırlık durumda. Bunu Vücut ve Benzen Kurumu Umumi Müdürlüğü, Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Maya Koyun ve Inat Birliğimiz koordinasyonunda arkadaşlarımızı yemlemek amacıyla yapıyoruz” dedi.

“Et ve Benzen kurumları 90 liradan alıyor, bölüt yüzdelik 25 indirimle satıyor”

Sürecin borsalarda başladığını tamlayan Ay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birliklerimize dahi mukayyet üreticilerimiz var. Ihvan, onları sıraya koymuşlar. Sırası gelenden çekip ittifak yapacağız. Yıl sonuna kadar besicilerimizi rahatlatacak rakama ulaşacağız. Türkiye halkına, Diyarbakır halkına şurası etmek istiyorum. Kuzu eti sağlıklıdır. Bunu tüketelim. Hem besicilerimize, hem üreticilerimize destek olalım. Fiyatı bile uygundur. Şu anda Vücut ve Süt kurumlarımız bunun için özlük bütçelerinden yüzdelik 25 indirim, üreticilerimizden değil; 90 liradan alıyorlar ve yüzde 25 halkımıza sunuyorlar. Tıpkısı destektir, kötülük etmemeleri üzere. Üretimin kesiksiz olabilmesi için.”

“Hitap ettiğimiz kayran Ortadoğu piyasasıdır”

Projenin talih ve Diyarbakır için çokça iyi aynı öz olduğunu anlatım eden Kamer, “Buraya mevrut zooloji geçmiş etken olarak baytar doktor kontrolünde muayenesi yapılmaktadır. Muayenesi biten efsanevi kesime irsal edilir. Burada kesildikten bilahare 24 saat antipatik çekicilik depolarında pozitif 0-2 dereceye büyüklüğünde getirilir. Soğutucu klimalı araçlarımızla İstanbul Havalimanına irsal ediyoruz; oradan birlikte uçakla sevkiyatı yapılmaktadır. Hitap ettiğimiz yer Ortadoğu piyasasıdır” diyerek konuştu.

“Bakanlığımızın başlattığı siyasa haddinden fazla yerinde ayrımsız değişmeyen”

Diyarbakır Damızlık Koyun ve Dikbaşlı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya ise Kurban Bayramından sonradan satılmayan hayvanat yetiştiricilerin elinde şiştiğini ve satılmadığını kaydetti. Bu yüzden bakanlığa müracaatlar ve başvurular olduğunu açıklanan Çetinkaya, sözlerini şöyle tamamladı:

“Cilt ve Süt Kurumu namına bile bize böyle tıpkı imkan tanıdılar vekâlet gözetiminde. Etin karkası 80 liraya büyüklüğünde düşmüştü. Vücut ve Benzin Kurumu müdahalesiyle 92 liranın altında satılmaması üzerine mutabık olduk. Yetiştiriciyi korumazsak ülkemizde deri sıkıntısı olacaktır. Bunları ayakta burulmak durumundayız. Bakanlığımızın başlattığı siyaset çokça yerinde benzeri karar. Geç bile kalındı. Amma inşallah faydalı olacaktır diye düşünüyoruz. Şu anda kurbandan bilahare besicilerin elinde tokluk kuzuların piyasadan çekilmesidir. Başlattığımız proje bu. Bunu temizlediğimiz ahit piyasada bir balans olacaktır.”Share: