DKMP 1. Bölge Müdürlüğünden “Hayvanları Himaye Günü” etkinliği

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Doğa Esirgeme ve Milli Parklar (DKMP) 1. Havza Müdürlüğüne merbut illerde, 4 Ekim Dünya Hayvanları Dulda Günü kapsamında muhtelif etkinlikler düzenlendi.

???????Mıntıka Müdürlüğünden 4 Ilk Teşrin Acun Hayvanları Dulda Günü zımnında yapılan açıklamaya bakarak, Nahiye Müdürlüğüne bağlı Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’ndeki “Çıkmaz Hayvanları Rehabilitasyon” çalışmalarında bugüne büyüklüğünde 178 bin 50 hayvana ilkah, 133 bin 361 hayvana vasektomi işlemi gerçekleştirildi.

Çıkmaz hayvanlarından 1446’sı sahiplendirildi, binlerce akarsu ve mama kapları ile kedi ve kapik evleri dağıtıldı.

Bu özel dönüş nedeniyle Polonezköy Karışık Hayatı Terbiye Merkezi’nde öğrencilere aşılanmamış hayatı ve biyoçeşitlilik eğitimi verildi, istihsal istasyonundaki sülünler ile karacalar öğrencilerce gözlemlendi. Tedavisi tamamlanan sanatkâr kuşlar doğaya salınırken öğrencilere akarsu ve abla kapları ile hediyeler dağıtıldı.

Tekirdağ’da meslek bahçesine sergilik kuruldu. İlköğretim öğrencileri şiir, foto ve temaşa etkinlikleri gerçekleştirdi. Uyanık eğitim bilimi köpekleriyle gösteriler düzenlendi, sokak hayvanları amacıyla çaça ve akarsu kabı dağıtıldı.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Seyrek Aşılanmamış Hayatı Ihya Sahası’nda çocuklara doğa eğitimi verildi.

Öğrencilerle kuş gözlemi

Marka Ajansı’nın teknik desteğiyle “Turfa Karışık Hayatı Geliştirme Sahasında Kuş Gözlemi Öğreniyorum” projesi kapsamında ilköğretim 4. derslik öğrencileriyle kuş gözlemi etkinliği yapıldı. İzmit’te sokak hayvanlarını hizmetçi noktalarına mama bırakıldı.

Edirne’nin Keşan ilçesinde “Domestik Hayvan Dirim Parkı” açıldı. Sakarya’da “Sokak Hayvanları Eğreti Kademe Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin tanıtımı yapıldı.

Kırklareli Belediyesi Eğreti Bakımevi’nde düzenlenen etkinlikte, hayvanseverler ve öğrencilerle aynı araya gelindi. Katılımcılara ası ve risale dağıtıldı.

Share: