Dokuma atölyesine dönüştürülen ağırşak merkezinde çalışan kadınlar sülale bütçesine yardım sağlıyor

Nesiç atölyesine dönüştürülen ağırşak merkezinde etkin kadınlar aile bütçesine yardım sağlıyor

TOKAT Tokat’ta nesiç atölyesine dönüştürülen ağırşak merkezinde çalışan kadınlar ocak bütçesine ulama sağlıyor.

Tokat Halk Eğitim Bilimi Merkezide kerem hastanelerinin cerrahi önlükleri kadınlar vasıtasıyla üretiliyor. Top güpür olarak mevrut ürünler kalıplar halinde kesiliyor. Kesilen kumaşlar belirlenen ölçülere bakarak dikiliyor. Kullanıma hazırlanan ürünler bir tane biricik paketlenerek yer ve ilçe çap hastanelerine gönderiliyor. Kurslarda terbiye alan kadınlar hem patika öğreniyor hem üstelik ocak bütçesine katkıda bulunuyor.

El Sanatları Öğretmeni Bitkisel Ersoy, ilk defa böyle bir düzentileme yaptıklarını belirterek, “Elan esbak yıllarda değişik şeyler çalışmıştık amma bu yıl henüz latif oldu. Çünkü özlük ilimizin ihtiyaçlarını bizler karşılayabilmek haddinden fazla evire çevire aynı özdek. Aile bütçesine katkıda bulunmak çok evire çevire bir şey” dedi. 3 çocuk annesi 6 torunu olan Karı Tazegül ise evde bekâr kalmamak için başladığı kursta istihsal yapmaktan bahtiyar olduğu belirterek, “Bu yıl cerrahi önlük dikmeye başladık. Ondan önceki da işte ahali işleri falan yapıyordum. Burada da iyicene tıpkısı ortam var. Arkadaşlarla gençlerle çalışırken kul gailesiz oluyorum” diye konuştu.

Tokat Umum Eğitimi Merkezi Müdürü Fatih Peşmen, ülke ve ilçe hastanelerinin cerrahi yegâne kullanımlık önlüklerini diktiklerini belirterek, “Kurumumuzda mesleksel yetişek kurları açılıyordu. Hastalık mesleksel eğitim bilimi kurslarının yanı sıra istihsal üstelik yapmayalım dedik. Kursiyerlerimizle birlikte ayrımsız ortak karar aldık. Bu sayede zerre başına kursiyerlerimizle ufak bile olsa ecir alıyorlar. Ev ekonomisine katkıda bulunuyorlar” ifadelerini kullandı.

Share: