Domino’s İtalya’dan çekiliyor

Amerikan pizza zinciri Domino’s, pizzanın anavatanı İtalya’bile evvel şubelerini açmasından yedi sene sonradan bu büyüklük pazarından ayazlık kararı aldı.

Napoli merkezli “pizza sanatını” insanlığın kültürel mirasları arasına kaydettiren İtalya’da, evvel Domino’s şubesi 2015’te açılmıştı.

İtalyan basınına bakarak iştirak, franchising (imtiyaz hakkı) yöntemiyle ülkede 880 idarehane açmayı planlıyordu.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, bu planların tersine bulunan 29 şubesi da tamamen kapatıldı. Franchise haklarını elinde bulunduran ePizza şirketi, pandemi ve peşi sıra gelen kısıtlamalar ve mütezayit maliyetlerin beraberinde, yerli restoranların da evlere servis hizmetlerini artırması üstüne rekabet gücünü kaybetti. Ortaklık, geçen nisanda batkı başvurusunda bulundu.

90’dan fazla ülkede 18 binin üzerinde şubesi bulunan Domino’s, dünyanın sunu büyük pizza zinciri konumunda.

Şirketin İtalya pazarından çıkışı ise para gazetesi Iklim Sole 24 Ore yoluyla şöyle özetlendi:
“İtalyan pizzası ve evlere servis, Amerikan markasını yenen bir yöntem oldu.”

Toprak Messaggero gazetesi üstelik “İtalyanlar ananaslı pizzayı sevmedi: Domino’s ülkedeki tam pizzacılarını kapattı” diye yazdı.

Toplumsal medyada de İtalyan pizzasının Amerikalı zincirini yendiği ve bunun ananaslı pizzayı reddedenler amacıyla bir utku olduğu yorumları yapıldı. Toplumsal medyadaki İtalyanca yorumlarından biri da “İşleri riske girenlerin olması yara peki amma tezyifkâr bedevilere kum satmaya çalıştılar” şeklinde oldu.

Kök Napoli Pizzası Derneği Umumi Direktörü Stefano Auricchio dahi New York Times gazetesine yaptığı açıklamada Amerikan şirketin İtalya’dan çıkmasının piyasayı zayıflatacağı için üzgün olduğunu söyledi.

Auricchio öte yandan, İtalyanların pizza konusunda kaslı tıpkısı damak zevkine erbap olduğunu, işaret kalitesini ayırt edebildiklerini da ekledi.

Topluluk, Napoli kentinin anadan görme yöntemleriyle pizza yapan ustaları ve işletmeleri benzeri araya getiriyor ve “pizzanın savunulması ve değerinin bilinmesi” amaçlı faaliyetlerde bulunuyor.

Napoli’nin geleneksel pizza etme biçimi 2017’birlikte UNESCO Konkre Sıfır Kültürel Bırakıt Listesi’ne girmişti. “Anadan Görme Napoliten pizzacılık sanatı”, pizza hamurunun hazırlanma şekli, pizza ustasının hamuru çevirişi ve odun fırınında pişirilmesi gibi nedenlerle özel tıpkısı mutfak sanatı olarak değerlendiriliyor.

Napolili Pizza Ustaları Akademisi birlikte bu sanatın sürdürülmesini sağlamak amacıyla gelişigüzel yıl kurslar düzenliyor.

“Pizza” sözcüğüne bildik kayıtlarda ilk kez 997 yılında, Napoli yakınlarındaki Gaeta kentinin piskoposunun taleplerinin yer aldığı ayrımsız belgede rastlanıyor.

Piskopos doküman ile, topraklarında aktif birinden Paskalya ve Noel’birlikte 12’şer pizza istiyordu.

İtalya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bomba imha edildi

 

Moody’s İtalya’nın cesaret notu görünümünü negatife çevirdi

 

İtalya’üstelik Batı Nil Virüsü vakalarında artma

 

IMF’den İtalya ekonomisi amacıyla bu yıl yüzde 3’lük büyüme beklentisi

 

İtalya 9. yol er seçime gidiyor

 

Share: