Dünyaca ünlü Çizer Jean-Jacques Sempe ebedî uyku etti

Dünyaca ünlü karikatürcü ve yazar Jean-Jacques Sempe 89 yaşında yaşamını yitirdi. Türkçeye “Pıtırcık” adıyla çevrilen Le Petit Nicolas serisiyle tanınan ve tecrübesiz çizimiyle Fransa’nın bildirme çokça satan edip ve çizerlerinden biri olan Sempe’nin ahiret yolculuğu nedeni açıklanmadı.

Acun çapında 15 milyondan fazla satan Sempe’nin ölümüyle ilgili açıklamayı arkadaşı Marc Lecarpentier yaptı. Lecarpentier, “Çizer Jean-Jacques Sempe, perşembe akşamı 89 yaşında huzur içinde yaşamını yitirdi. Yazlık evinde yanı sıra eşi ve mail arkadaşları varken yaşamını yitirdi” dedi.

Pıtırcık serisi 40’tan çok ülkede 15 milyondan çok satarak rekor kırmıştı.

Çocukken caz piyanisti görünmek talip fakat okulu yarıda bırakarak orduya katılan Sempe daha sonra karikatürcü kendisine hareket bulmuştu. Asteriks serisinin yaratıcılarından Rene Goscinny ile andıran eş olan Sempe’nin çizimleri 45 ülkede 15 milyondan fazla satmıştı. Eserleri film ve iz filme aktarılan Sempe’nin yavaş çizgileri ve esprileri alametifarikası haline gelmişti.

Sözcü’nün haberine göre yardımcı ailelerde kavi koşullarda bir çocukluk geçiren Sempe 2018 yılında verdiği demeçte “Pıtırcık serisi çocukken yaşadığım zorlukları hatırlatırken rastgele şeyin ongun sonuçlanacağını gösteriyor” dedi.

Ünlü dublaj sanatçısı Sungun Babacan ahiret yolculuğu etti

 

Mafya filmlerinin aranan ismi ebedî uyku etti

 

Idareci yazın eri Rasim Özdenören ölüm etti

 

Share: