Düzce’de palamut azlığı tezgahlarda fiyat artışına bozukluk oldu

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde az miktarda avlanan palamudun tanesi, tezgahlarda 35 ila 50 teklik beyninde değişen fiyatlarla satılıyor.

Garp Karadeniz’in mehabetli limanlarından Akçakoca’birlikte gece denize açılan balıkçılar, suyun istenilen seviyede soğumaması ve havanın rüzgarlı olması zımnında limana birkaç palamutla döndü.

Balık azlığı nedeniyle tezgahlarda güzeşte hafta 25 liraya satılan palamudun tanesi, bu hafta 35 ila 50 liralık beyninde satılıyor.

Yarım asırdır balıkçılıkla geçimini sağlayıcı Tuncay Dolgunca, AA muhabirine, palamudun şimdilerde bir iki geldiğini söyledi.

Gelgel şartlarının rüzgarlı olduğunu, denizin dolma yaptığını anlatan Gani, “Albeni şimdilerde estiği üzere palamut bir iki. Maliyetler faziletkâr, sınırlanmış fiyatlar az buçuk faziletkâr kalıyor. Şu anda pelit tanesi 35 ila 50 lira arasında satılıyor. 1 kilo 100 gram pelit 50, 600 gram 35, 3 tanesi 100 liradan satılıyor. hava durumu gani olacak kadar görünüyor. İyi hava yaparsa palamut bollaşır ve fiyatlar da düşer.” dedi.

Share: