Edirne bilim… Kültür Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz: Çeltikte Kısmen da Olsa Maliyetleri Karşılayacak Boyuta Ulaştı Fiyatlar

Tarım Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, Arazi Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çeltik gelgel fiyatını yükseltmesiyle market raflarında pirinç fiyatının arttığını belirterek, “Bu, tüketiciyi pahal etkiliyor. Bu dengeyi devletin korumasında avantaj olduğunu düşüncesindeyiz. Seçkin ne kadar çiftçimizi kıygın etmemek üzere ceht harcasak dahi farklı taraftan tüketicinin de bu konuda suratsız etkilendiğini ayırt ediyoruz… Kısmen birlikte olsa maliyetleri karşılayacak satış boyutuna ulaştı fiyatlar” dedi.

Erdoğan Yanılmaz, bugün yaptığı açıklamada, bölgede çeltik hasasının ödemek amacıyla olduğunu söyledi. TMO’nun çeltik gelgel fiyatını düzeltilmiş ettiğini hatırlatan Yanılmaz, bu durumun market raflarına yansıdığını kaydetti. Yanılmaz, şunları söyledi:

“KISMEN DE OLSA MALİYETLERİ KARŞILAYACAK SATIŞ BOYUTUNA ULAŞTI FİYATLAR”

“Çeltik hasadı bayılmak için. TMO, güzeşte hafta içerisinde fiyatları ton başına bin liralık düzeltilmiş ederek fiyatları yükseltti. Sizinle bile paylaşıyorum; piyasada tüketici açısından pirinç fiyatlarına çabuk bir şekilde aksi yönde yansımasın. Ama maatteessüf şu anda erke giderlerinin çokça efdal olduğu bu dönemde düğü çeşitlerinde bin liralık fiyat artırmasıyla pirinç çeşitlerinde ekinci, az buçuk da olsa memnuniyetini anlatım fail açıklamalarda bulundular.

Fakat bunun hızlı bire bir şekilde, maatteessüf piyasada baldo pirincin kilogramında benzeri artışa bozukluk olduğunu özelikle şişman zincir marketlerin raflarında ayırt etmeye başladık. Bu, tüketiciyi huysuz etkiliyor. Bu dengeyi devletin korumasında avantaj olduğunu düşüncesindeyiz. Temas ne büyüklüğünde çiftçimizi mağdur etmemek üzere çabalama harcasak dahi diğer taraftan tüketicinin birlikte bu konuda hırçın etkilendiğini fark ediyoruz. Özellikle bu enerji giderlerinden sonra ton başına bin lira fiyatların rötuşlu edilmesi çiftçiyi kıvançlı ederken hem bile desteklemelerde dahi aynı imge artar düşüncesi daha da dolay plana çıktı. Kısmen dahi olsa maliyetleri karşılayacak koca boyutuna ulaştı fiyatlar.”

Share: