Edirne ruzname haberi | Edirne Valisi H.Kürşat Kırbıyık Uzunköprü’de koz hasadına katıldı

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık ceviz hasadına katıldı.

Ilbay Kırbıyık, Uzunköprü ilçesine vabeste Meşeli köyünde Avrupa Tarıma ilgili koz bahçesini ülfet etti.

Burada şirketin Umumi Müdürü Ahmet Yazıcıoğlu’ndan bilgi düz Kırbıyık, henüz sonra ceviz soyma ve kurutma tesisinin açılışını yaptı.

Koz hasadına birlikte katılan Vali Kırbıyık, cevizlerin silkelenmesi ve toplanması aşamalarını inceledi.

Vali Kırbıyık, Edirne’birlikte ceviz mezru alanların değme güzeşte periyot arttığını, bunun mutluluk donör olduğunu söyledi.

Güzel tıpkısı işletmede, profesyonel benzeri şekilde cevizlerin toplanıp işlendiğini nâkil Kırbıyık, “Bu kapsamlı ve bütünleşmiş tesisler gerek istihsal kapasitesi gerekse istihsal ve el işi kalitesi ile mıntıka tarımına balaban ulama sunmaktadır. Buradaki pres ilimiz ve bölgemiz üzere çokça eke tıpkı kurum modeldir. Tesisin kurulumunda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bereketli bereketli bir hasat dönemi diliyorum.” dedi.

Avrupa Tarım Ceviz İşletmesi Umumi Müdürü Yazıcıoğlu ise 3 bin dekarlık alanda ceviz ekimi yapıldığını tahminî 100 tonun üzerinde kabuklu kurutulmuş koz hasat ettiklerini belirtti.

Tam kapasiteyle çalıştıklarında 6 bin titrem kurutulmuş kabuklu ceviz üretimine büyüklüğünde çıkacaklarını vurgulayan Yazıcıoğlu, şu anda çöz piyasaya verdikleri cevizleri ihraç etmeye birlikte başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Etkinliğe, Edirne Vali Yardımcısı Uca Uysal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Sakatatçı, Uzunköprü Kaymakamı Haysiyet Kökçü, Edirne Güvenlik Müdürü Mustafa Alçalar, İl Açıkgöz Komutan Yardımcısı Albay Naim Besili, Edirne Ekincilik ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, YANLIŞSIZ Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, kamu gelgel ve kuruluşlarının müdürleri ile üreticiler katıldı.

Share: