Edirne yerel haberleri: Edirne Belediyesi ile Genel İş Sendikası Beyninde Dolgun Uyuşma İmzalandı: İşçilerin Maaşlarında Yüzdelik 80-140 Oranlarında Artma Yapıldı

Edirne Belediyesi Personel A.Ş. ile DİSK’e ilişkin Umumi İş Sendikası ortada Orak Ayı 2022 tarihinden konuşmak için şişko hizmet akdi törenle imzalandı. Yıpranmamış sözleşmeyle, işçilerin maaşlarında yüzdelik 80 ile yüzde 140 oranlarında değişen zam yapıldı. Umumi İş Sendikası Umumi Başkanı Remzi Etken, “Zaman konuşu kriz, açık oturum krizin bize bıraktığı enkazın cemi ortasındayız. Günü istirdat gibi derdimiz olanaksız, ihvan. Bugün aldığımızın 3 ay bilahare bire bir anlamının olmadığı bire bir dönemdeyiz” dedi.

Edirne Belediyesi Personel A.Ş. ile DİSK’e bağlı Umumi İş Sendikası, Temmuz 2022 tarihinden meri olacak dolgun iş sözleşmesini Edirne Şehremaneti binası önünde planlı törenle imzaladı. Edirne Belediyesi’nde çalışan işçiler yapılan zammın peşi sıra Umumi İş Sendikası Umumi Başkanı Remzi Etkin ve Belediye Reisi Recep Gürkan’la toplu hisse senedi sözleşmesini halay çekerek kutladı.

“ZAMAN ALDIĞIMIZIN 3 KAMER BILAHARE BİR ANLAMININ OLMADIĞI BİR DÖNEMDEYİZ”

Genel İş Sendikası Umumi Başkanı Remzi Deli Dolu, imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada devlet kendisine pres tıpkısı proses yaşandığına ilgi çekerek şunları söyledi:

“Gelişigüzel anlamda sıkıntıları yaşıyoruz. Tümce etkileniyor. Belediyelerimiz dahi etkileniyor. Çalışanlar, üyelerimizde etkileniyor. Zira gani giden aynı öz yok. Zaman hesaplı krizin, siyasal krizin bize bıraktığı enkazın bilcümle ortasındayız. Haset kurtarma kadar derdimiz gayrimümkün, rüfeka. Zaman aldığımızın 3 kamer sonraları bire bir anlamının olmadığı tıpkı dönemdeyiz. Hakeza ayrımsız şey mümkün mi? Bu ülkede 3 kamer sonrasını, 5 ay sonrasını, 1 sene sonrasını görebilmeliyiz. Ama göremiyoruz. Biricik tıpkısı nedeni var. O üstelik bu ülkenin idare şeklidir. Ülkede olmayan demokrasidir. Bu ülkede olmayan hukuktur. ve olmayan üretimdir. Ülkemiz için önümüzde bire bir seçme var. Tercihimizi emekten yana haktan yana, demokrasiden yana, hukuktan yana, ülkenin geleceğinden yana koyacağımızdan tek kimsenin şüphesi olmasın. Bu ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine en hoşgörülü olan sendika Genel İş Sendikası. Tığ hazırız. Bu karanlığa ‘hayır’ demeye, entelektüel geleceğimize ‘evet’ demeye hep birlikte hazır mıyız, ihvan?”

“BELEDİYENİN BÜTÇESİNE GÖRE ÖDEYEBİLECEĞİMİZ MİKTARA BUNU AYARLAMAYA ÇALIŞTIK”

Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan de emeğin arz koskocaman derece olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Sendikacı arkadaşlarımız, gelişim yeri temsilcileriniz sizlerin adına bir nebze daha bir kuruş daha üstüne koyabilmek amacıyla tezyifkâr haddinden fazla yavaş savaş verdiler. Tığ dahi elbette belediyenin bütçesine bakarak ödeyebileceğimiz miktara bunu ayarlamaya çalıştık. Gerçekleri konuşalım. İmza kovmak çarpık çurpuk. Amma sizlerin çok gür bildiği kabil uzun yıllardır bire bir dönem geçirmeden maaşlarınızı, aşkın mesailerinizi, ayrıksı şahsiyet haklarınızı gününde ödüyoruz.”

BILDIRME BAĞAN MAAŞ 8 BİN 600 TL

Yıpranmamış şişko sözleşmeyle işçilerin maaşında yüzde 80 ile yüzdelik 140 ortada mütebeddil oranlarda remiks yapıldı. Sonunda 2022 yılı sonuna büyüklüğünde Edirne Belediyesi Personel A.Ş’ye tutkun işçilerin toplumsal haklarla gelişigüzel en bağan maaşı 8 bin 600 TL, bildirme efdal maaşı birlikte 11 bin TL oldu.

Görüntü Dökümü

halay çekme, imza atılması

Umumi İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Deli Dolu

Edirne Şehremini Recep Gürkan

Share: