Edremit Pusula Fuarına katılan 5 konuşmacıya anket

BALIKESİR’in Edremit ilçesinde bu sene 5’inci planlı tezkere fuarında konuşma özne Türkiye İşçi Partisi Umumi Başkanı Erkan Esas, CHP Mersin Ağacı Saylav Mürtefi Yordamlı Başarır, CHP Balıkesir çarkıt Mebus Mehmet Kamu, Hedef Akbaş ve Güç Namuslu Demirağ için ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı maksat ve düşmanlığa teşvik ve aşağılama’ suçlamalarıyla anket başlatılırken, YANLIŞSIZ Tümen Edremit İlçe Başkanlığı dahi şikayette bulundu.

Edremit Belediyesi marifetiyle Gazeteci Necdet Saraç’ın umumi koordinatörlüğünde 5’inci kitap fuarı düzenlendi. 13 Ağustos’ta başlayan ve 9 dönüş süren 5. Edremit Pusula Fuarı’na 200’e yakın edip, 60’a mümasil yayınevi katıldı, 40’a andıran söyleşi yapıldı. Fuara katılan Gaye Akbaş’ın Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a müteveccih kendisine ‘Diktatör, zammı, zulmü, katliamı dayatan hükümet’, CHP Balıkesir bozuk Milletvekili Mehmet Cemi’ün ‘Faşizme alın sokağı abes bırakmamalıyız’, Türkiye İşçi Partisi Umumi Başkanı Erkan Ser’ın ‘Ahali düşmanı, karı düşmanı, iştirakçi düşmanı faşist iktidar’, Edip Ağır Haklı Demirağ’ın ‘Yargılanacak, yargılanmamak için bellek sağlığı yerinde değil diye anlatım alacak’ söylemleri ile CHP Mersin Mebus Şanlı Mahirane Başarır bile İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Aristokrat’ya yönelik yerine, ‘Birçok icra vekili, milletvekili yargılanacak fakat Süleyman Aristokrat özel yargılanacak, ona af yok’ söylemleri itimat kayıtlarına girdi. Bu söylemler karşı Cumhuriyet Altını Savcılığı aracılığıyla  ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘Halkı hedef ve düşmanlığa heveslendirme ve aşağılama’ suçlamalarıyla anket başlatılırken, YANLIŞSIZ Tümen Edremit İlçe Başkanlığı da şikayette bulundu.

‘KİTAP FUARI DEĞİL, SÖVME FUARI’YANLIŞSIZ Tümen Edremit İlçe Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Takım Başkanı Tasavvur Tuna, toprak ve ilçelerde planlı tezkere fuarlarının, festivalleri kültür yöre kültürü amacıyla kebir olduğunu belirterek, “Bittabi ki MHP’li, AK Partili, İYİ Partili, Cumhuriyet Altını Umum Partili belediyelerde tezkere fuarı düzenleyecektir. Tezkere fuarı düzenlemek doğrusu olması müstelzim benzeri iştir. Ancak Edremit Belediye Başkanı betik fuarı düzenlemedi, ‘küfür fuarı’ düzenledi. Dolayısıyla 9 günlük bire bir betik fuarı dünyanın tek durumunda olmadığı kadar bizim ülkemizde bile yoktur. Pusula fuarı adı altında devlete ve millete sövmek tek kimsenin haddi değildir” dedi.’TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’Edremit AK Tümen İlçe Başkanlığı namına 5 hatip karşı şikayette bulunduklarını tamlayan Tuna, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şu buut çok sıkıntı verici ve haddinden fazla manidardır. Kitap fuarı adı altında gelen konuşmacılar, geçmişten günümüze ve Türkiye’da yasa dışı örgütlerle iş birliği olan insanlardan mütevellidir. İsimleri dahi zaten savcılık kalemine girmiştir. Dolayısıyla Edremit’te yapılan tezkere fuarı ‘küfür fuarı’ yerine özlük işlevini hesabına getirmiştir. Devlete ve millete, özellikle üstelik Sayın Cumhurbaşkanımıza yoğun hakaretler yazar, İçişleri Bakanımıza ağırbaşlı hakaretler ettirerek, betik fuarı adı altında devlete ve millete küfredilmiştir. Devletimiz ülfet olarak gereğini yapacaktır. Takipçisi de olacağız. Genişlik güdük süre içerisinde üstelik sonuçlanacağına inanıyoruz.”Share: