Ekincilik Fuarı Düzenleyen Gölbaşı Uray Belediye Başkanı Balkır : “Yetiştirici Elini Taşın Altına Koyacak, Herhangi Bir Şeyi Devletten Aramak Olamaz”

DİLAN HÜMAYUN

Ankara Gölbaşı Belediyesi, Uluslararası Ekincilik Fuarı’nda benzen sağım yarışması düzenledi. Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Balkır, “Burada bire bir konkur düzenliyoruz bunu geleneksel arkaç getiriyoruz. Bizim gayemiz çiftçiyi teşvik etmek. İneklerin sağımıyla ilişkin yarışmada bergüzar dahi alıyorlar üretime motive dahi ediyor düpedüz. Rençper müstahsil az buçuk elini taşın altına koyacak, çalışacak. Öz yoncasını kendisi ekecek, biçecek değme şeyi devletten beklemenin bire bir anlamı yok” dedi.

Ankara Gölbaşı Belediyesi’nin familya sahipliğinde 25. AGROTEC Uluslararası Ekincilik Fuarı’nda süt sağım yarışması düzenledi.  Gölbaşı Belediyesi fuar alanında yapılan benzen sağım yarışmasında önceki üçe girenlere çeyrek altın ödülü verildi. Süt sağım yarışmasında yarışan 8 kadın yetiştirici sunma çabuk şekilde yeryüzü aşkın sütü sağmak üzere yarıştı.

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Gölbaşı’nın Ankara’nın yüzölçümü serbest sunma nazik kaymakamlık olduğunu belirterek ANKA Bilgi Ajansı’na şöyle konuştu:

“Kırsal tıpkı alanımız var ve bu alanda hayvancılık ve tarımla uğraşılıyor. Ankara’birlikte etkili çiftçilerimizin ıcığı cıcığı mülk dışındaki fuarlara gidiyordu. Bu alanı planlarken bunu düşünerek planladık. Bura hayvan geçim alanı hem de fuar alanı kendisine kullanılıyor. Güzeşte sene 160 firma katılmıştı. Bu yıl 220 firma katıldı.

Burada bir yarışma düzenliyoruz bunu anadan görme hale getiriyoruz. Bizim gayemiz çiftçiyi kamçılamak. İneklerin sağımıyla ilişkin yarışmada bağış da alıyorlar üretime motive da ediyor türkçesi.

“SEÇKIN ŞEYİ DEVLETTEN BEKLEMENİN BİR ANLAMI YOK”

Hükümetimiz rençperlik işleyen üreticilerimize destek oluyor filhakika tığ de yapıyoruz. Rençper yetiştirici az buçuk elini taşın altına koyacak, çalışacak. Kendi yoncasını kendisi tohum, biçecek herhangi bir şeyi devletten beklemenin benzeri anlamı namevcut. Biraz da üreticimiz elini taşın altına koyacak. Tığ uray başkanları ve hükümet yerine elimizi taşın altına koyuyoruz. Bütün desteklerimizi yapıyoruz. Üretimde kusur aksaklık olur. Bunun dahi ekinci üstesinden gelir.”

“KAZANMAYA ÇALIŞIYORUZ AMMA YEM HADDINDEN FAZLA SIKINTI”

Ahmetçayır köyünden Reyhan Okçu 20 yıldır tarımla geçindiğini belirterek, “Bizim ineklerimiz elde sağım amacıyla amade değiller, makinalarla sağılıyorlar, şansımızı deneyeceğiz. Ortalama 32 malla uğraşmaya çalışıyoruz. Kazanmaya çalışıyoruz ama yem çok ağırbaşlılık. Ağizotu kazandırmıyor bize haddinden fazla fiyatlı. Gelişigüzel antlaşma inekten benzeri sütü alamıyorsun veladet yaptıktan bilahare sonra süt azalıyor ama yem on paralık azalmıyor” diyerek konuştu.

Bezirhane köyünden Zeynep Ünal ise ateşin olduğunu belirterek, kendime güveniyorum” dedi.

Üretici Padişah Işıkdemir ise, 30 hayvanıyla 25 yıldır hayvancılık yaptığını tabir ederek, eş üreticiler için tarım ve hayvancılıkla uğraşmanın zor olduğunu mecburen bu işi boşaltmak zorunda olduklarını belirtti.

TARIM FUARI 3 PERIYOT SÜRECEK

Bugün başlayan ve 18 Eylül’e büyüklüğünde, Gölbaşı Fuar Alanı’nda gerçekleşecek programda ekincilik, hayvancılık, su ve yem endüstrisi ile çocuk ve fidancılığı de bulunduran AGROTEC 2022’birlikte; Ekincilik Makineleri, Traktör ve Ekipmanları, İş Makineleri, Kitap Ambarlama Makineleri, Sulama Ekipmanları, Tarım İlaçları, Matbua, Örgensel Ekincilik, Limon Bahçesi, Göveri ve Ürün Fidancılığı, Hayvancılık, Drenaj Teknolojileri, Peyzaj ve Tarıma dayalı umum mahsulat yerlerini alacak.Share: