Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 akarsu kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde ihtişam aracılığıyla üretilen kısaca 19 milyon sazan yavru akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde düzenlenen balıklandırma töreninde, ülkenin cemaat olduğu akarsu kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına iri önem verdiklerini, ülkedeki bahir, göl, gölet ve akarsularda farklı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve bağırsak sularda 380 tuhaf olduğunu, tahminî 100 türün da ticaretinin yapıldığını rapor ederek, “Bakanlık namına balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza son 20 yılda 10,2 milyar liralık Türkiye genelinde ÖTV’siz motorin desteklemesi yaptık. Bir şekilde Türkiye’üstelik yetiştiricilik fail üreticililerimize 7,2 milyar teklik ve özge desteklerle bu arada akıbet 20 sene içerisinde 18,2 bilyon teklik destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman da Türkiye’nin, akarsu kaynakları itibarıyla üstelik haddinden fazla nazik imkanlara ehil olduğunu belirterek, Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu yalnızca Elazığ değil, bitişik 11 ile da dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ulu Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden maksimal düzeyde faydalanmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları çoğaltmak için memleket ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını ifade etti.

Tığ, 14-15 Kasım’de Keban Barajı’nda sportif olta balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına müteveccih aktiflik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Aydınlık, okuduğu duanın ardından 101 akarsu kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende elan sonra sembolik adına 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde bala balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar için Keban Baraj Gölü’nde “Evinize balkı geldiniz” yazılı ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Uyanık Komutanı Kıdemli Miralay Murat Evren, İl Güven Müdürü Çap Baskın, Keban Belediye Başkan Vekili Osman Erdoğan bile katıldı.

Share: