Elazığlı Esnaftan İllerin Tanıtım Günlerinin Kısıtlanmasına Aksülamel

Elazığlı esnaf, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’a sıkıntılarını anlatırken; illerin lansman günlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanmasına aksülamel gösterdi. Tarihi Sadık Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Hâkim Egemenlik, “Şehremaneti Başkanımız değil amma valiliğimize 4 sefer cemiyet kendisine konuşma talebimiz olmasına rağmen makama çağrılmadık” diye niteleyerek Erol’a ilgisinden dolayı teşekkür etti.

CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol, Elazığ’da esnaf ile tıpkı araya geldi. Elazığlı esnaf Dünya Sesli, esbak yıllarda düzenledikleri tanıtım günleri etkinlikleriyle sarsıntı ve pandemi zımnında oluşan yaralarını sardıklarını, fakat bu yıl İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle lansman günleri adı altındaki etkinliklerin yasaklandığını söyledi. Lansman günlerinin Elazığ’ın tanıtımı ve esnafın hisse senedi yapması üzere haddinden fazla koskocaman olduğuna özen çeken Sesli, şunları söyledi:

“81 ilde, hassaten özen ederseniz sonuç zamanlarda Eskişehir’deki konser projelerin iptali yahut dahi yayınlanan İçişleri’nin genelgesinde toplumun dolgun ayrımsız şekilde, imdi şuurlu mi şuursuz mi bittabi kulislerden aldığımız haberler; topluluklar yasaklanmaya başlandı.  Bu hangi kadar etik bilimi tartışılır. Bu sebeple de mevrut talimatlarda valiliklere 81 ilin valiliklerine yersiz direktiflerde ‘lansman günleri’ başlığı altında buranın altını al kalemle çiziyorum. Hele CHP’li belediyelerin olduğu noktalarda; Maltepe Sahili, Yenikapı kıyı veyahut bile Ankara’bile Atatürk Kültür Sarayı olsun, bu tuhaf noktalarda mahsus girişimler, engellemeler var. Bu siyasal mi başka ayrımsız özdek mi bilmiyorum. Tığ da bu topun içine girdik. Anca bir döneme balya geldik, intihap var sanırım kontrollü bir şekilde hükümet yetişmek istiyor. Amma biz bunu aştık. Elazığ ‘tanıtım günleri’ başlığı altında değil de Elazığ Yöresel Ürünler Fuarı başlığıyla ilerleyeceğiz.

“KÖFTEMİZ İÇİN KUYRUK OLUŞTU”

Sabık yıl Maltepe’de son yılların rekorunu kırdık ama Hatay’ı geçemedik. Tığ 44 bin kişiyi ağırladık. Güzeşte sene turnikelerden 44 bin hayat geçti Hatay’dan. Bilahare ikinci olduk. Maltepe sahilinde fasıla ayında de akıbet aktarılma baran yediğimiz halde çabucak salçalı köftemiz üzere birlikte 100 metre kuyruklar oluştu. Gene İzmir’dahi cemi illeri solladık. Bu hepimizin başarısı. İzmir’bile üstelik 63 bin kişiyi ağırladık. Bu bile haddinden fazla kilolu bire bir cirim. Bittabi eskiden Elazığ’dan yedi tırla çıkıyorduk, 10 tırla çıkıyorduk. 10 devir gitse yedi tır et kafalı geliyordu, esnaf malını satamıyordu. Çünkü ecnebi organizatörler işin içindeydi. Aynı Karadenizli Elazığ günlerini planlıyordu. Aynı Elazığlı gidip birlikte Trabzon’da planlaması kabil aynı madde. Tabiatıyla tığ bunu kestik. Bundan Sonra bulunmayan ve sükse meydana imdi.”

“BU DURUMA BİR YÖNTEM BULACAĞIZ”

Tanıtım günlerinin ayrımsız partinin etkinliği olmadığını tamlayan Gürsel Erol, şunları söyledi:

“Eş değerlerde buluşabilmeliyiz. Bunu illet anlatıyorum şu Elazığ tanıtım günleri fuarında bizim eş değerlerde buluşabilmemizin ayrımsız şeyi olmalı. Burada bire bir partinin etkinliği, bire bir politik hatır, politik çıkar, politik ayrımcılık hesabına bu şehrin tanıtımı. Yani bu şehrin tanıtımı ile ilişkin A Fırka B Partisi olur. Ego bunu ilimizin valisi ile görüşeceğim. İlimizin valisinin fehamet adamlığı geleneği var. Bunu lacerem yöntem edebiliriz, ne yapabiliriz? İlimizin valisinden üstelik bunu istek edeceğim. Şehremaneti başkanımız bile bu konularda aslında akıbet basamak sorumlu ve lojik davranan birisiydi bugüne kadar. Hep fuarlara katılan ve destek veren benzeri arkadaşımızdı, şehremaneti başkanımızla dahi görüşeceğim. SELIM Partili özge 4 mebus arkadaşımıza dahi görüşeceğiz. Bu sorunun çözümü ile ait esnafa elbet ulama kuşkusuz destek verebiliriz? Gelişigüzel hangi yapabiliriz? Yani bizim eğer bu etkinliklere gelmemizden arkadaşlar huzursuz ediyorsa tığ gelmeyiz, çiçek göndeririz. Kocaman olan esnafımızın oradaki bu işlerle beklentileri karşılayabilmek, sizi oralarda sunma gani şekilde misafir edebilmek, ağırlayabilmek. Sair saylav arkadaşlarımız bu işe bindi verme düşüncesinde değilse sizler bize belediyelerinizin imkanlarını Ankara, İstanbul, İzmir belediyeleri imkanı sunarak bu işi yaparız diyorsanız ego burada bütün imkanları sizin amacıyla seferber ederim. Kâfi kim Elazığ’a bire bir katkımız olsun, ayrımsız desteğimiz olsun. Sizlerin dahi bizi uyarabileceği destek isteyebilecek konular varsa sizi dinleriz.”

“SELIM PARTİ AKADEMİ MEZUNUYUM AMA NAZIMIZ SİZE GEÇTİ”

Gürsel Erol’a teşekkürname eden Elazığ dernekevi ürünlerinin merkezi muazzez Tarihi Bağlı Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Hâkim Buyruk, “Şehremaneti Başkanımız değil ama valiliğimize 4 nöbet cemiyet adına görüşme talebimiz olmasına rağmen makama çağrılmadık. Bire Bir sitemimiz ona. İkinci sitemimiz de siyasilerin bazen esnaflarla karışık olması. Allah razı olsun. Bu güruh aut henüz önceki 5-6 konuda sizin aracılığınızla, sayenizde çözdük. Ego Ak Fırka siyasa akademi mezunu adına biri kendisine esasen nazımızın geçtiği gönül siz oldunuz” dedi.Share: